کانال تلگرام روزنامه جامعه پویا طراحی سایت
آخرین خبرها پربازدید ترین‌ها
تهران هويتي آميخته با طبيعت
نصف جهان، مرکز ردصلاحيت‌هاي انتخاباتي
در96 شگفت‌زده خواهيد شد!
تغيير و تحول در تاکسيراني
تأمین غذای بشر آینده با کمک ژنتیک
طليعه کامران از ميان ما رفت، درحالي‌که هيچگاه در ميان ما نبود
با آواز همايون شجريان و آهنگسازي سهراب پورناظري
بعضی مرگ‌ها غیرمنتظره است
آواز خوش هزاردستان
آقاي ترامپ تا‌به‌حال گرسنه بود‌ه‌اي؟
نوروز به 31 کشور جهان مي‌رود
بوي عيدي بوي توپ، بوي کاغذ رنگي
سال کنشگري در شبکه‌هاي اجتماعي
بهار؛ آسمان پابرهنه بر زمين
خودمان را سبک نکنيم
بدون شرح
دنبال‌کردن سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي، اولويت دولت در سال آينده است
امسال، سال گشايش‌ها بود؛ به فکر تفرقه نباشيم
تخريب‌ها عليه دولت، نتيجه معکوس دارد
ديده و شنيده شدن، بالاترين مطالبه فرهنگيان
چرا معلمان معترض هستند؟
سلب مالکيت از طبقه فرودست در مسائل آموزشي
اثر مستقيم بهبود وضعيت معلمان روي ميليون‌ها خانوار ايراني
بدون سورپرايز و با چند علامت سؤال!
خستگي، گل‌نزدن و باز هم نيمکت خالي!
عيدديدني به صرف گل و کري‌خواني!
10 فدراسيون مي‌تواند رئيس زن داشته باشد
سال را با قهرماني تمام کن
پیروزهای برجامي با «ديپلماسي لبخند»
منفورترين رئيس‌جمهوري دموکرات نزد جمهوري‌خواهان
راه پرفراز و نشیب قاهره برای نزدیکی به‌تهران
رشد توليد کارگاه‌هاي صنعتي 6,8 درصد شد
افزايش 1,4 درصدي بيکاري در سال 95
حداقل دریافتی کارگران، یک میلیون و 317 هزار تومان شد
گراني‌هاي رنگارنگ
بسياري از خوانندگان حتي در تلفظ فارسي مشکل دارند
بهترين نوروز، نوروزي بود که عاشق شدم
ایران، بهشتی ناشناخته
منوی بهاره ویدئو رسانه و بازار سینمای جهان
منوی بهاره تلویزیون
منوی بهاره کتاب
منوی بهاره آلبوم‌های موسیقی
منوی بهاره سینمای داخلی
کم‌حادثه‌ترين چهارشنبه‌سوري
برون‌سپاري 95 درصد خدمات بهزيستي!
نابساماني‌هاي اجتماعي، کودک کار مي‌آفريند!
خيابان از آن چه کسي است؟
تغيير الگوي مصرف در ترافيک شهري
کارگران مقصر بودند
جامعه مدرسين از «جبهه مردمي» حمايت رسمي نکرده است
هدف از ديدار با خاتمی، اتصال ميان طيف‌هاي مختلف کشور بود
عده‌اي اقتصاد مقاومتي را اقتصاد انزوايي مي‌دانند
توقف تفحص در يک قدمي درهاي بهشت
نوبخت: رئيس‌جمهوري بر ميثاق و پيمان خودشان وفادار هستند
با هاشمی هم این‌کار را کردند
مدل اقتصادي و سياسي اوراسيا
حذف ايران از معادلات، به ضرر کل منطقه خواهد بود
شالیکاران، کارگران بی‌«یاور»
سرقت هاليوودي از طلافروشي برملا شد
«رستاک» جايي است که مي‌توانيد ايده بدهيد
شناسه خبر: 62872 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - 01:00
روابط خارجي، موضوع بازي‌هاي سياست داخلي نشود
در نشست هم‌انديشي اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس با ظريف مطرح شد؛

روابط خارجي، موضوع بازي‌هاي سياست داخلي نشود

آرمان سليمي: ديپلماسي اقتصادي کشور، يکي از مهم‌ترين موضوعاتي است که در يک سال اخير بعد از توافق برجام مورد تأکيد مقامات و نهادهاي سياسي کشورمان قرار گرفته است. دريچه جديدي که در نتيجه برجام بر روي اقتصاد کشور گشوده شده، مسئله بهره‌گيري و جذب فرصت‌هاي اقتصادي را از سوي دولت يازدهم مطرح کرد. در اين ميان، هرچند در يک سال اخير در سطح کلان جامعه سياسي کشور، همگرايي و رغبت ميان نيروها و جريان‌هاي سياسي براي بهبود شرايط اقتصادي کشور بعد از برجام با بهره‌گيري از ديپلماسي اقتصادي مورد اجماع قرار گرفت اما برخي از افراد و جريان‌هايي که عنوان دلواپسان بر آنان اطلاق شد، در مسير آغازشده، سنگ‌اندازي‌ کرده‌اند. آنها با تخريب دستاوردهاي ديپلماسي فعال دولت يازدهم از طريق رسانه‌ها و تريبون‌هاي که در اختيار داشتند، اين هدف را دنبال کردند که در جامعه چنان بازنمايي شود که برجام هيچ تأثيري بر کشور و روند معادلات اقتصاد در سطح داخلي و خارجي نخواهد داشت. با اين وجود، واقعيات جامعه نشان مي‌دهند که نه جامعه و نه نمايندگان مردم در قوه مقننه، به تبليغات غيرواقعي و غيرمنصفانه نابرجاميان در تخريب ديپلماسي اقتصادي دولت تدبير و اميد، اعتنايي  نداشته‌اند.
درنتيجه، همين روند در شرايطي که به پايان سال نزديک مي‌شويم، شاهد هستيم که نشست هم‌انديشي مهمي ميان رئيس و اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با وزير امورخارجه، قائم‌مقام و ديگر مديران اين وزارتخانه در آخرين ساعات شب دوشنبه (23 اسفند 13954) درباره نقش وزارت امورخارجه در اقتصاد مقاومتي، عملکرد، چالش‌ها و چشم‌انداز ديپلماسي اقتصادي کشور برگزار شد. در اين نشست که با مديريت محمدجواد ظريف، وزير امورخارجه و محمدرضا پورابراهيمي، رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي تشکيل شد، موضوع ديپلماسي اقتصادي کشور بعد از برجام مورد توجه جدي قرار گرفت. 
روابط خارجي و بازي‌هاي سياست داخلي 
بعد از پايان نشست مشترک نمايندگان ملت با اعضاي وزارت امورخارجه، وزير امورخارجه کشورمان خطاب به رسانه‌ها اظهار کرد: «نشست مشترک وزارت امورخارجه با کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي، شرايط خوبي را فراهم کرد تا از نظرات کارشناسي اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس برخوردار شويم و زمينه براي تقويت همکاري‌ها فراهم شود.» محمدجواد ظريف در ادامه گفت: «در اين جلسه مشترک، پيشنهاد اجرايي و عملياتي از سوي نمايندگان عضو کميسيون اقتصادي در رابطه با تشکيل کميته مشترک وزارت امور‌خارجه و اين کميسيون در راستاي پيگيري تعهدات مختلف در حوزه برنامه ششم توسعه و همچنين پيگيري وظايف وزارت امور‌خارجه در حوزه اقتصاد مقاومتي مطرح شد.»
اين اقدام وزارت ‌امورخارجه را در رايزني با مجلس براي هماهنگي در برنامه‌هاي اقتصادي کشور و وظايف آن در قبال اقتصاد کشور را مي‌توان واقعه‌اي قابل تحسين و بديع دانست که مي‌تواند به الگويي براي ديگر وزارت‌هاي کشور تبديل شود. واقعيت آن است ظريف بعد از عهده‌دارشدن مقام وزير امورخارجه کشورمان، مدلي جديد از مديريت را ارائه کرده که اساس آن بر تخصص‌گرايي، تعامل، حفظ منافع ملي با تمرکز بر ديپلماسي عمومي است. در همين راستا، اکنون طرح داوطلبانه پيگيري وظايف وزارت‌ امورخارجه در حوزه اقتصاد مقاومتي بر‌اساس برنامه ششم توسعه و ارائه گزارش اقتصادي وزارت‌ امورخارجه به نمايندگان مجلس، نماد اين عقلانيت موجود در دستگاه ديپلماسي کشورمان است و بايد اميدوار بود اين نوع عقلانيت به ديگر نهادهاي سياسي کشور تسري پيدا کند. 
همچنين، وزير امورخارجه با مثبت ارزيابي‌کردن برگزاري نشست مشترک وزارت‌ امورخارجه با کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: «در اين نشست مشترک معاونان وزارت امورخارجه، گزارشي درباره اقدامات این وزارت براي تسهيل روابط اقتصادي با کشورهاي خارجي به نمايندگان ارائه شد.» علاوه براين، ظريف در مهم‌ترين بخش از گفته‌هاي خود، درباره تأثير نامه‌هاي غير‌ديپلماتيک و تأثيرات آن بر شأن جمهوري‌اسلامي گفت: «طبيعت کار ديپلماتيک ايجاب مي‌کند برخي از شئونات در اين حوزه رعايت شود و زماني که خارج از شئونات کاري انجام شود، بيانگر اين بوده که روابط خارجي، بيشتر موضوع سياست داخلي است تا موضوع امنيت ملي.» ايراد اين گفته‌ها از سوي سکاندار دستگاه ديپلماسي کشورمان به‌طور مشخص خطاب به کساني است که قصد دارند روابط خارجي را قرباني بازي‌هاي سياست داخلي کنند. اين گروه دلواپس بيش از آنکه منافع ملي کشور را لحاظ کنند، درپي قدرت‌گيري جريان‌ها و گروه‌هاي وابسته به خود هستند و ابزار اصلي آنان براي رسيدن به قدرت، تخريب دستاورهاي اقتصادي کشور در چهار سال گذشته است. 
تأکيد کميسيون اقتصادي مجلس بر تقويت ديپلماسي اقتصادي
علاوه‌بر گفته‌هاي محمدجواد ظريف، محمدرضا پورابراهيمي‌داوراني، رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در اين جلسه بر لزوم توجه به تقويت ديپلماسي اقتصادي تأکيد کرده و ابراز مي‌کند که او در مجلس، از دوره قبل رياست‌جمهوري روي موضوع نقش جايگاه ديپلماسي اقتصادي در توسعه کشور تأکيد کرده است. همچنين، در بخشي ديگر از سخنان خود پورابراهيم‌داوراني بر اين مسئله تأييد مي‌کند که در دولت يازدهم، اقدامات قابل‌توجهي در حوزه اقتصادي در وزارت امور‌خارجه صورت گرفته اما براي دستيابي به اهداف سند چشم‌انداز بايد اين اقدامات تکميل شود. در همين ارتباط، مجلس اين آمادگي را دارد تا مشکلات قانوني براي تحقق اهداف اقتصادي در بخش خارجي را مرتفع کند. درواقع، يکي از اهداف برجام، دستيابي به آثار اقتصادي بوده، به عبارتي، يک روي سکه برجام، مربوط به حوزه مسائل اقتصادي است.
رئيس کميسيون اقتصادي مجلس در بخشي ديگر از سخنان خود تأکيد مي‌کند:  «در بحث فاينانس‌ها عملکرد مطلوبي نداشته‌ايم و همچنين بايد در رابطه با جذب سرمايه‌گذاري خارجي بيشتر کار شود؛ همچنين وزارت امورخارجه و اقتصاد بايد در موضوع FATF اقدامات لازم را انجام دهند. از اين رو، تعامل مشترک وزارت‌ امورخارجه و کميسيون اقتصادي مجلس مي‌تواند به تقويت ديپلماسي اقتصادي کمک ‌کند. در برنامه ششم ظرفيت‌هاي خوبي براي ارتقاي توانمندي‌هاي وزارت‌ امورخارجه در مأموريت‌هاي مرتبط با ديپلماسي اقتصادي در نظر گرفته شده است.» به گفته پورابراهيمي در همين زمينه کارگروهي درباره اجراي برنامه ششم توسعه با همکاري وزارت‌ امورخارجه و کميسيون اقتصادي مجلس تشکيل خواهد شد و به تدوين قوانين جديد مورد نياز وزارت‌ امورخارجه کمک مي‌کند و مقرر شد همکاري‌هاي مشترک دراين‌رابطه ادامه يابد تا زمينه تقويت ديپلماسي اقتصادي فراهم شود. 
همچنين علاوه بر رئيس کميسيون اقتصادي، ديگر اعضاي اين کميسيون در نشست نظرات خود را ايراد کردند. براي نمونه، سيدتقي کبيري در اين نشست گفت: «بايد ارتباط بين کميسيون اقتصادي و وزارت‌ امورخارجه بيشتر شود و هماهنگي‌هاي لازم براي توسعه صادرات و تسهيل تجارت در مرزها انجام شود.» در همين راستا، حسيني‌شاهرودي، عضو هيأت‌رئيسه کميسيون اقتصادي مجلس در اين جلسه با قدرداني از زحمات وزير امورخارجه افزود: «وزارت‌ امورخارجه بايد به توسعه بخش تجارت بيشتر کمک کند.» همچنين، زهرا سعيدي‌مبارکه در اين جلسه بر لزوم جذب سرمايه‌گذاري خارجي تأکيد کرد و گفت: «وزارت‌ امورخارجه بايد هماهنگي‌هاي لازم را براي عملياتي‌شدن پيمان‌هاي پولي دو يا چندجانبه داشته باشد.» 
به‌طور‌کلي، تشکيل کارگروه درباره اجراي برنامه ششم توسعه با همکاري وزارت‌ امورخارجه و کميسيون اقتصادي مجلس، اقدامي بسيار قابل تأمل است. در اين ميان، توجه مجلس به بحث ديپلماسي عمومي و همکاري اين نهاد با ورازت امورخارجه، نشانگر تحولي عميق در رويکرد ديپلماسي ايران است. واقعيت آن است که با مديريت ظريف، اکنون اين موضوع مورد توجه قرار گرفته است که براي پيشبرد و موفقيت سياست خارجي کشورمان، فقط نمي‌توان به توان نظامي و نفوذ سياسي در منطقه اتکا کرد. به‌عبارتي، وزارت ‌امورخارجه کشورمان به اين اقناع رسيده است که بايد در کنار اهرم‌هاي سخت‌افزاري، مبحث ديپلماسي اقتصادي را به شکلي جدي مورد توجه قرار داد. اگر ايران خواهان ايفاي نقش به‌عنوان قدرتي فرامنطقه‌اي است، توجه به اقتصاد قدرتمند و توان ديپلماسي اقتصادي، بسيار مهم است. دارابودن عمق استراتژيک اقتصادي، اين زمينه را ايجاد مي‌کند که تهديدهاي امنيتي ديگر در مجاورت مرزهاي شما نباشند و با توان اقتصادي بتوان از تهديدات امنيتي ممانعت به‌عمل آورد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.