کانال تلگرام روزنامه جامعه پویا طراحی سایت
آخرین خبرها پربازدید ترین‌ها
تهران هويتي آميخته با طبيعت
نصف جهان، مرکز ردصلاحيت‌هاي انتخاباتي
در96 شگفت‌زده خواهيد شد!
تغيير و تحول در تاکسيراني
تأمین غذای بشر آینده با کمک ژنتیک
طليعه کامران از ميان ما رفت، درحالي‌که هيچگاه در ميان ما نبود
با آواز همايون شجريان و آهنگسازي سهراب پورناظري
بعضی مرگ‌ها غیرمنتظره است
آواز خوش هزاردستان
آقاي ترامپ تا‌به‌حال گرسنه بود‌ه‌اي؟
نوروز به 31 کشور جهان مي‌رود
بوي عيدي بوي توپ، بوي کاغذ رنگي
سال کنشگري در شبکه‌هاي اجتماعي
بهار؛ آسمان پابرهنه بر زمين
خودمان را سبک نکنيم
بدون شرح
دنبال‌کردن سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي، اولويت دولت در سال آينده است
امسال، سال گشايش‌ها بود؛ به فکر تفرقه نباشيم
تخريب‌ها عليه دولت، نتيجه معکوس دارد
ديده و شنيده شدن، بالاترين مطالبه فرهنگيان
چرا معلمان معترض هستند؟
سلب مالکيت از طبقه فرودست در مسائل آموزشي
اثر مستقيم بهبود وضعيت معلمان روي ميليون‌ها خانوار ايراني
بدون سورپرايز و با چند علامت سؤال!
خستگي، گل‌نزدن و باز هم نيمکت خالي!
عيدديدني به صرف گل و کري‌خواني!
10 فدراسيون مي‌تواند رئيس زن داشته باشد
سال را با قهرماني تمام کن
پیروزهای برجامي با «ديپلماسي لبخند»
منفورترين رئيس‌جمهوري دموکرات نزد جمهوري‌خواهان
راه پرفراز و نشیب قاهره برای نزدیکی به‌تهران
رشد توليد کارگاه‌هاي صنعتي 6,8 درصد شد
افزايش 1,4 درصدي بيکاري در سال 95
حداقل دریافتی کارگران، یک میلیون و 317 هزار تومان شد
گراني‌هاي رنگارنگ
بسياري از خوانندگان حتي در تلفظ فارسي مشکل دارند
بهترين نوروز، نوروزي بود که عاشق شدم
ایران، بهشتی ناشناخته
منوی بهاره ویدئو رسانه و بازار سینمای جهان
منوی بهاره تلویزیون
منوی بهاره کتاب
منوی بهاره آلبوم‌های موسیقی
منوی بهاره سینمای داخلی
کم‌حادثه‌ترين چهارشنبه‌سوري
برون‌سپاري 95 درصد خدمات بهزيستي!
نابساماني‌هاي اجتماعي، کودک کار مي‌آفريند!
خيابان از آن چه کسي است؟
تغيير الگوي مصرف در ترافيک شهري
کارگران مقصر بودند
جامعه مدرسين از «جبهه مردمي» حمايت رسمي نکرده است
هدف از ديدار با خاتمی، اتصال ميان طيف‌هاي مختلف کشور بود
عده‌اي اقتصاد مقاومتي را اقتصاد انزوايي مي‌دانند
توقف تفحص در يک قدمي درهاي بهشت
نوبخت: رئيس‌جمهوري بر ميثاق و پيمان خودشان وفادار هستند
با هاشمی هم این‌کار را کردند
مدل اقتصادي و سياسي اوراسيا
حذف ايران از معادلات، به ضرر کل منطقه خواهد بود
شالیکاران، کارگران بی‌«یاور»
سرقت هاليوودي از طلافروشي برملا شد
«رستاک» جايي است که مي‌توانيد ايده بدهيد
شناسه خبر: 62886 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - 01:00
توقف تفحص در يک قدمي درهاي بهشت
نمايندگان مجلس پرونده شهرداري تهران را مختومه کردند؛

توقف تفحص در يک قدمي درهاي بهشت

معصومه حاجي‌ابوالحسن: نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي، عملکرد شهرداري تهران را  آن‌قدر شفاف دانستند که حتي به کليد‌خوردن تحقيق و تفحص از اين نهاد رأي ندادند. روز گذشته، در آخرين صحن علني سه‌شنبه‌هاي مجلس شوراي اسلامي در سال 95، طرح تحقيق و تفحص از شهرداري تهران با مخالفت 132 نماينده منتفي شد. اولين گام منتفي‌شدن اين پروژه با مخالفت کميسيون عمران برداشته شد؛ گامي که باعث شد شائبه‌هايي ايجاد کند، به‌طوري‌که محمود صادقي از واگذاري تراکم 10 ميليارد توماني به برادر يکي از اعضاي کميسيون عمران خبر داد و کواکبيان نيز اين اتهام را به رئيس مجلس وارد کرد که لاريجاني مايل نبود اين طرح تصويب شود. بااين‌حال، اعضاي کميسيون عمران سکوت نکردند. سخنگوي اين کميسيون در صحن علني اعلام کرد آقاي صادقي يا بايد مدارک ارائه کرده يا از پشت تريبون پارلمان از همه عذرخواهي کند. رئيس کميسيون عمران مجلس نيز هر نوع لابي‌گري شهرداري تهران، بده‌بستان و وزن‌کشي سياسي بين مجلس و شهرداري تهران را تکذيب کرد. 
در فضاي متشنج صحن علني صبح روز سه‌شنبه، سخنگوي کميسيون عمران، گزارش اين کميسيون از نتيجه بررسي طرح تحقيق و تفحص از شهرداري تهران را قرائت کرد. نمايندگان زيادي در بين صندلي‌ها در رفت‌وآمد بودند و آخرين تلاش‌هايشان را براي همراه‌کردن ديگران انجام مي‌دادند. صحن ناآرام مجلس از مخالفان و موافقان پر و خالي مي‌شد. محمود صادقي که با سخنان جنجالي‌اش اين فضا را ناآرام‌تر مي‌کرد، چند بار از رئيس مجلس خواست فضاي صحن را آرام کند. زماني که 132 نماينده موافق با نظر کميسيون عمران، تصميمشان را براي متوقف‌کردن تحقيق و تفحص پشت درهاي بهشت اعلام کردند، تشنج‌ها به اوج خود رسيد. موافقان تفحص با نشان‌دادن عدد دو و مخالفان با نشان‌دادن عدد چهار با انگشتان دست، نظرشان را به‌طور علني نشان مي‌دادند. در اين ميان، نمايندگان عضو فراکسيون اميد از جمله محمدجواد فتحي، احمد مازني، طيبه سياوشي، محمود صادقي و قاسم ميرزايي عدد دو را نشان داده و برخي اصول‌گرايان همچون علاء‌الدين بروجردي، عباس گودرزي، مهرداد لاهوتي، عبدالرضا مصري، ‌احد آزادي‌خواه و سيدجواد صادقي‌نژاد عدد چهار را نشان مي‌دادند. در نهايت، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با ۱۳۲ رأي موافق، ۹۰ رأي مخالف و پنج رأي ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماينده حاضر در صحن علني مجلس، با ضرورت انجام اين طرح تحقيق و تفحص مخالفت کرده و به رد آن رأي مثبت دادند. 
صادقي: هولوگرام 10 ميلياردي داده شده است
پيش از رأي‌گيري، محمود صادقي، نماينده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس، به‌عنوان نماينده متقاضيان اين طرح به‌مدت ۱۰ دقيقه در ضرورت تصويب اين طرح صحبت کرد. او ضمن تشريح دلایل تحقيق و تفحص از شهرداري تهران، نسبت به رفتار غيرمتعارف شهرداري تهران در قبال تلاش نمايندگان براي شفاف‌سازي انتقاد کرد و گفت: «در موضوع واگذاري املاک، شاهد انکار شهرداري بوديم اما بعد از تهديد قوه‌قضائيه و دادستاني، شهرداري نيز بر اکثر موارد آن صحه گذاشت.» صادقي به تشريح محورهاي سه‌گانه انجام اين تفحص اشاره کرد و گفت: «محور اول، درباره چگونگي واگذاري املاک، ديگري درباره چگونگي اجراي پروژه‌هاي مشارکتي و محور سوم درمورد نحوه تغيير کاربري‌ها در تهران است. متأسفانه، لابي‌ها و رايزني‌هايي که در اين مدت از سوي شهرداري تهران انجام گرفت، عزم ما را براي دنبال‌کردن اين تحقيق و تفحص راسخ‌تر کرد زيرا اگر مسئله‌اي وجود نداشت، شهرداري تهران بايد از انجام آن استقبال مي‌کرد.» عضو هيأت‌رئيسه فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي به شهرداري تهران توصيه کرد اين رويکرد را تغيير دهد: «سؤالات اساسي ما اولا درباره ميزان درآمد شهرداري از ماده «100» و فروش تراکم مازاد بر حد مجاز، فروش املاک و تغيير کاربري‌ها‌ست که بنابر اطلاعات واصله، ارقام درشتي از اين طريق حاصل شده که متأسفانه شهرداري تهران نيز به اين سؤالات پاسخ نداده است. توقع داشتيم کميسيون عمران حداقل گزارش وزارت مسکن را درباره تخلفات شهرداري تهران استعلام کرده و مدنظر قرار مي‌دادند. اين گزارش به‌خوبي نشان مي‌دهد که چگونه شهرداري تهران شهر را به فروش گذاشته و سعي دارد درآمدهای غيرمتعارفي از محل فروش تراکم و تغيير کاربري‌ها به‌دست آورد.» نماينده اصلاح‌طلب مردم تهران با تأکيد بر اينکه مجموع اطلاعات دريافتي در جلساتي که برگزار شد، ۲۱ متقاضي اين تفحص را قانع نکرد، با نمايش اسلايدهايي درباره تغيير کاربري‌ها تأکيد کرد: «هر تراکم مازادي که در شهر تهران فروخته مي‌شود، تجاوز به حق تک‌تک مردم تهران است و ما به‌عنوان نمايندگان اين مردم نمي‌توانيم به حق آنها بي‌تفاوت باشيم.» از نظر صادقي، شهرداري تهران باید با متقاضيان تفحص همکاري مي‌کرد: «شهرداري تهران سعي کرده از طريق لابي‌هایي نامتعارف کار خود را انجام دهد و اين درحالي است که پديده‌اي پيش آمده که تراکم تهران را به‌‌شکل اوراق بهاداري که به‌صورت هولوگرام تهيه کرده‌اند، به افراد مي‌فروشند و هر فرد بنابر ارزشي که هر هولوگرام در مناطق ۲۲گانه شهر دارد، به فروش مي‌رساند که به‌عنوان نمونه، در مدت يکي، دو ماه اخير يکي از اين هو‌لوگرام‌ها به مبلغ ۱۰ ميليارد تومان به برادر يکي از اعضاي کميسيون عمران واگذار شده و اين فسادي که در شهرداري تهران انجام شده، صرفا مختص اين دستگاه نيست و باقي دستگاه‌ها را نيز آلوده کرده است.»
هر اطلاعاتي خواستيم، دادند
سخنان محمود صادقي با اعتراض صديف بدري، سخنگوي کميسيون عمران مواجه شد. او در تذکر ماده «79» با انتقاد از متهم‌کردن کميسيون عمران درباره رد تقاضاي تحقيق و تفحص از شهرداري تهران گفت: «امروز آقاي صادقي درباره بررسي تحقيق و تفحص از شهرداري تهران در کميسيون عمران مطالبي بيان کرد که خلاف واقع بود. من به‌عنوان سخنگوي کميسيون عمران اعلام مي‌کنم اگر محمود صادقي مدارکي درباره گفته‌هاي خود دارد، به هيأت‌رئيسه مجلس ارائه کند تا آنها را بررسي کنند يا از پشت تريبون پارلمان از همه عذرخواهي کند.» نماينده مردم اردبيل در مجلس با تأکيد بر اينکه اين کميسيون به دور از حاشيه‌ها و جنجال‌سازي‌ها به‌دنبال تحقيق و تفحص از شهرداري تهران بود، تصريح کرد: «آيا اگر مخالفت با تحقيق و تفحص هم به نفع آقاي صادقي بود، باز نیز اين‌گونه به کميسيون عمران هجمه وارد مي‌کرد؟» يکي ديگر از کساني که به سخنان صادقي اعتراض داشت، رئيس کميسيون عمران بود که در مصاحبه با ايسنا هر نوع لابي‌گري شهرداري تهران، بده‌بستان و وزن‌کشي سياسي بين مجلس، دولت و شهرداري تهران در موضوع رد تحقيق و تفحص از شهرداري تهران را تکذيب کرد. محمدرضا رضايي معتقد است: رأي ۱۳۲ نماينده مجلس و رد تحقيق و تفحص از شهرداري تهران براساس نگاه سياسي انجام نشده است. نماينده مردم جهرم در مجلس، دستگاه قضايي و کميسيون اصل «90» قانون اساسي را از مراجع دريافت‌کننده شکايت از دستگاه‌ها و رسيدگي به آنها مي‌داند و مي‌گويد: «هرگونه سند يا مدرکي که از سوی متقاضيان تحقيق و تفحص از شهرداري تهران يا اعضاي شوراي شهر مبني‌بر تباني يا تخلف وجود دارد، مي‌تواند به اين دو مرجع ارائه شود. تحقيق وتفحص زماني معنا پيدا مي‌کند که نمايندگان يا کميسيوني تقاضاي فلان اطلاعات، مثلا اطلاعات درباره تراکم‌فروشي را مطالبه کنند و شهرداري در برابر اين درخواست، مقاومت کند اما کميسيون عمران هر آنچه متقاضيان تحقيق و تفحص عنوان کرده‌اند از شهرداري تهران گرفت.»
90 نماينده قانع نشده‌اند
در حالي که رئيس کميسيون عمران دليل رد تحقيق و تفحص از شهرداري را ارائه مدارک لازم به اين کميسيون از سوی شهرداري تهران بيان مي‌کند، ميرزايي‌نيکو، عضو شوراي مرکزي فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي، از همکاري‌نکردن شهرداري خبر مي‌دهد و تأکيد مي‌کند به‌زودي مستندات و اطلاعات خود را در اختيار مطبوعات قرار خواهد داد. قاسم ميرزايي‌نيکو در گفت‌وگو با ايلنا تصريح مي‌کند ۹۰ نفر از نمايندگان هنوز درباره اين مسئله سؤالاتي دارند و قانع نشده‌اند و بنابراين تحقيق و تفحص از شهرداري تهران همچنان پايدار است: «باوجود آنکه در همين مدت کمترين همکاري از سوي شهرداري تهران صورت نگرفت و از ارائه پاسخ و اطلاعات دقيق به سؤالات و مطالبات متقاضيان سر باز زد اما اطلاعات و مستندات فراواني در اختيار داريم. بر‌اين‌اساس، قصد داريم اطلاعات و مستندات خود درباره تخلفات گسترده شهرداري تهران را در اختيار مطبوعات و رسانه‌ها قرار داده و از اين طريق، حداقل حرفمان را به گوش مردم برسانيم و به گوشه‌اي از مطالبات افکار عمومي پاسخگو باشيم.» نماينده اصلاح‌طلب مردم دماوند در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به برخي موارد تخلفات صورت‌گرفته از سوي شهرداري تهران يادآوری کرد: «ازجمله موارد تخلفاتي که در‌اين‌راستا صورت گرفته، اين است که مطلع هستيم شهرداري تهران تعدادي از نمايندگان را به سفر زيارتي کربلا اعزام کرده و همان‌طور يکي از نزديکان نسبي يکي از اعضاي کميسيون عمران نيز مبلغ هنگفتي تراکم دريافت کرده است.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.