کانال تلگرام روزنامه جامعه پویا طراحی سایت
آخرین خبرها پربازدید ترین‌ها
تهران هويتي آميخته با طبيعت
نصف جهان، مرکز ردصلاحيت‌هاي انتخاباتي
در96 شگفت‌زده خواهيد شد!
تغيير و تحول در تاکسيراني
تأمین غذای بشر آینده با کمک ژنتیک
طليعه کامران از ميان ما رفت، درحالي‌که هيچگاه در ميان ما نبود
با آواز همايون شجريان و آهنگسازي سهراب پورناظري
بعضی مرگ‌ها غیرمنتظره است
آواز خوش هزاردستان
آقاي ترامپ تا‌به‌حال گرسنه بود‌ه‌اي؟
نوروز به 31 کشور جهان مي‌رود
بوي عيدي بوي توپ، بوي کاغذ رنگي
سال کنشگري در شبکه‌هاي اجتماعي
بهار؛ آسمان پابرهنه بر زمين
خودمان را سبک نکنيم
بدون شرح
دنبال‌کردن سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي، اولويت دولت در سال آينده است
امسال، سال گشايش‌ها بود؛ به فکر تفرقه نباشيم
تخريب‌ها عليه دولت، نتيجه معکوس دارد
ديده و شنيده شدن، بالاترين مطالبه فرهنگيان
چرا معلمان معترض هستند؟
سلب مالکيت از طبقه فرودست در مسائل آموزشي
اثر مستقيم بهبود وضعيت معلمان روي ميليون‌ها خانوار ايراني
بدون سورپرايز و با چند علامت سؤال!
خستگي، گل‌نزدن و باز هم نيمکت خالي!
عيدديدني به صرف گل و کري‌خواني!
10 فدراسيون مي‌تواند رئيس زن داشته باشد
سال را با قهرماني تمام کن
پیروزهای برجامي با «ديپلماسي لبخند»
منفورترين رئيس‌جمهوري دموکرات نزد جمهوري‌خواهان
راه پرفراز و نشیب قاهره برای نزدیکی به‌تهران
رشد توليد کارگاه‌هاي صنعتي 6,8 درصد شد
افزايش 1,4 درصدي بيکاري در سال 95
حداقل دریافتی کارگران، یک میلیون و 317 هزار تومان شد
گراني‌هاي رنگارنگ
بسياري از خوانندگان حتي در تلفظ فارسي مشکل دارند
بهترين نوروز، نوروزي بود که عاشق شدم
ایران، بهشتی ناشناخته
منوی بهاره ویدئو رسانه و بازار سینمای جهان
منوی بهاره تلویزیون
منوی بهاره کتاب
منوی بهاره آلبوم‌های موسیقی
منوی بهاره سینمای داخلی
کم‌حادثه‌ترين چهارشنبه‌سوري
برون‌سپاري 95 درصد خدمات بهزيستي!
نابساماني‌هاي اجتماعي، کودک کار مي‌آفريند!
خيابان از آن چه کسي است؟
تغيير الگوي مصرف در ترافيک شهري
کارگران مقصر بودند
جامعه مدرسين از «جبهه مردمي» حمايت رسمي نکرده است
هدف از ديدار با خاتمی، اتصال ميان طيف‌هاي مختلف کشور بود
عده‌اي اقتصاد مقاومتي را اقتصاد انزوايي مي‌دانند
توقف تفحص در يک قدمي درهاي بهشت
نوبخت: رئيس‌جمهوري بر ميثاق و پيمان خودشان وفادار هستند
با هاشمی هم این‌کار را کردند
مدل اقتصادي و سياسي اوراسيا
حذف ايران از معادلات، به ضرر کل منطقه خواهد بود
شالیکاران، کارگران بی‌«یاور»
سرقت هاليوودي از طلافروشي برملا شد
«رستاک» جايي است که مي‌توانيد ايده بدهيد
شناسه خبر: 62908 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۵/۱۲/۲۶ - 01:00
گراني‌هاي رنگارنگ
«وقايع‌اتفاقيه»، از بازار شب عيد امسال گزارش مي‌دهد؛

گراني‌هاي رنگارنگ

فاطمه آقايي‌فرد: چيزي به ايام نوروز نمانده و جنب و جوش مردم براي خريدهاي نوروزي زياد شده است. با نزديک‌شدن نوروز، حتي اگر مردم پول کافي براي خريد لباس و کفش نو هم نداشته باشند، بازهم بر‌اساس سنت‌ها، براي تهيه لوازم پذيرايي، به بازار رفته و هر کس بنابر توان مالي‌اش، خريد مي‌کند. با چنين رسم ديرينه‌اي، حالا بازار حسابي شلوغ شده و همه به‌نوعي دغدغه خريد آجيل، شيريني و ميوه دارند؛ بيشتر دغدغه‌ها بر سر قيمت‌هايي است که گاهي بر‌اساس سوءاستفاده فروشندگان از نياز بالاي مردم، اعلام شده و باعث نگراني برخي خريداران مي‌شوند. با همه اين نگراني‌ها امسال، بيشتر مردم نگران کيفيت مرکباتي هستند که با سرماي پاييزه، با ظاهري زيبا اما باطني تلخ و خشک، در سبدهاي ميوه‌فروشي‌ها نشسته و ناخواسته وارد سبد خريد مردم مي‌شوند. با اينکه در اواخر بهمن، کارگروه تنظيم بازار شرايط ورود صدهزار تن مرکبات به کشور را فراهم کردند اما هنوز هم بسياري از مردم با اطمينان‌نداشتن کافي به کيفيت مرکبات، ترجيح مي‌دهند از ميوه‌هاي ديگري به‌جاي اين گروه استفاده کنند. اين‌روزها، حتي فعالان بازار هم به مردم توصيه کرده‌اند از مرکبات کمتري در سبد پذيرايي خود استفاده کنند. 
معضل گراني ميوه در روزهاي آخر سال
شايد گران‌ترها خوب از آب دربيايند اما با اين همه، کيفيت ميوه‌هاي امسال، به گرد پاي پارسالي‌ها نمي‌رسد؛ اين را بسياري از خريداران بازار مي‌گويند و از اينکه روزهاي زمستان را با خوردن پرتقال‌هاي يخ‌زده سپري کرده‌اند، گله دارند؛ با اين پرتقال‌ها حتي نمي‌توان از مهمان‌هاي خودماني‌تر هم پذيرايي کرد، يا اينکه ما امسال به جاي پرتقال، موز و کيوي براي پذيرايي از مهمان‌هایمان خريديم. برخي از مردم مي‌گويند قريب به دو ماه است که پرتقال‌هاي بي‌کيفيت در بسياري از مراکز فروش ميوه و تره‌بار عرضه مي‌شود و متأسفانه، هيچ نهاد و مسئولي نيز براي جمع‌آوري آن اقدام نمي‌کند. برخي ديگر هم از قيمت‌هاي بالاي ميوه‌ها در آستانه نوروز شاکي شده‌اند؛ رنگين‌ و متنوع‌کردن سبد پذيرايي ميوه، پيشکش. ما بايد براي تهيه دو کيلو ميوه از هر کدام از اقلام، در‌مجموع، رقمي معادل 24 هزار تومان پرداخت کنيم که اين براي يک کارگر که بار سنگين سرپرستي خانوار را بر دوش مي‌کشد، سنگين به‌نظر مي‌رسد. گلایه‌هاي اين‌چنيني، امسال فضاي بازار ميوه شب عيد را براي بسياري از خريداران، سخت و طاقت‌فرسا کرده‌اند؛ آنها از اينکه حتي با پرداخت مبالغ بالا، بازهم نمي‌توانند مرکبات خوشمزه و آبداري را خريداري کنند، شاکي هستند. معضل ديگر خريداران، ميوه‌هاي شب عيدي، گراني و قيمت‌هاي نجومي در برخي بازارهاي شهر است. به گفته کارشناسان، ميوه‌هاي گران، همان ميوه‌هاي قاچاقي هستند که با قيمت‌هاي بالاتري از انواع داخلي‌ها در بازار به‌فروش مي‌رسند. به گفته برخي فعالان بازار، شايد با آمدن ميوه‌هاي قاچاق يا حتي واردات رسمي، بتوان مرکبات با‌کيفيت خارجي را جايگزين داخلي‌ها کرد اما با قيمت بالاي اين محصولات، بسياري از خريد آنها خودداري مي‌کنند. با اين اتفاقي که در بازار ميوه امسال افتاده، حالا قيمت پرتقال‌ها در مغازه‌ها و محله‌هاي مختلف پايتخت، از اختلاف بزرگي حکايت کرده و در نقاط مختلف شهر، با قيمت‌هاي متفاوتي به فروش مي‌روند؛ از پرتقال دو توماني گرفته تا انواع هفت هزار و 500 توماني. در کنار پرتقال‌هايي که صداي ناراضي بسياري از خريداران را بلند کرده‌اند اما اوضاع بازار ديگر ميوه‌ها از حال و روز بهتري حکايت کرده و خريد آنها هزينه زيادي را روي دست ميزبانان شب عيدي نمي‌گذارد. حتي با مقايسه قيمت ميوه‌ها با قيمت‌هاي يک‌ماه پيش به‌نظر مي‌رسد بازار تکان چنداني را به خود نديده و هزينه‌ها بالاتر نرفته‌اند. گواه اين حرف‌ها هم قيمت سيب‌هايي است که هم‌اينک در بازار با رنج قيمتي سه هزار و 500 تا هفت هزار تومان به فروش مي‌روند؛ سيب قرمز را مي‌توان با پنج‌هزار و 500 تهيه کرد. به همين ترتيب، در بازار پرتردد شب عيد امسال، گلابي بيروتي با قيمت هشت هزار تومان، نارنگي پاکستان با چهار هزار تومان، ليمو‌شيرين بم با سه هزار و 500 تومان، انگور شاهرودي با قيمت چهار هزار تومان، به اصفهان هشت هزار تومان، انار شيرازي با پنج هزار و 900 تا 6 هزار تومان، کيوي چهار هزار و 500 تومان، آناناس با 12 هزار تومان، نارگيل با 6 هزار تومان و توت فرنگي با 10 هزار تومان، به فروش مي‌روند. 
چه خبر از بازار آجيل امسال
از نگاه خريداران آجيل، امسال کمي قيمت‌ها بالاتر از سال قبل هستند. با اين همه، هنوز هم بسياري از فعالان بازار مي‌گويند بازار آجيل امسال، آرام‌تر از سال‌هاي گذشته است و قيمت‌ها تغييري نکرده‌اند. به گفته آنها، امسال هيچ افزايش قيمتي از سوي اتحاديه مربوطه و اتاق اصناف به آنها ابلاغ نشده و مردم مي‌توانند با خيال راحت خريد کنند اما در ميان انواع مغزها، به علت نبود واردات بادام هندي، امسال قيمت آن کمي بالاتر از سال قبل، گزارش شده است. در کنار اين گزارش‌ها، رئيس اتحاديه آجيل و خشکبار هم از کاهش قیمت 10درصدي آجيل نوروز 96 به اقتصاد‌آنلاين، خبر داده و گفته است: «ميانگين قيمتي حدود 60 قلم از محصولات تشکيل‌دهنده آجيل نشان مي‌دهد که در نوروز امسال اين محصول ۱۰ درصد ارزان‌تر سر سفره مردم قرار مي‌گيرد.» مصطفي احمدي، در ادامه درباره آخرين وضعيت آجيل و خشکبار گفته است: «در بازار امسال، با کسري هيچ يک از محصولات تشکيل‌دهنده آجيل مواجه نيستيم و بادام هندي هم به بازار رسيده است.» او درباره وضعيت بادام هندي در بازار آجيل امسال، اين‌طور توضيح مي‌دهد: «درباره بادام هندي انتظار داشتيم امکان ثبت سفارش در ماه‌هاي قبل فراهم شود که اين موضوع محقق نشد اما درحال‌حاضر، از طريق «اموال تمليکي» که از محل کشف کالاي قاچاق ايجاد شده، مقاديري از اين نياز تأمين شده و بقيه مايحتاج بازار به اين محصول نيز از طريق واردات قانوني در حال تأمين‌شدن است.» همچنين، به گفته رئيس اتحاديه آجيل و خشکبار تهران، «به‌دليل تأمين ديرهنگام بادام هندي، قيمت اين محصول بالاتر از ميانگين سال گذشته است اما ساير محصولات تشکيل‌دهنده آجيل که بالغ بر 60 قلم کالا مي‌شود، نسبت به ميانگين سال گذشته ارزان‌تر هستند و همين موضوع باعث شده آجيل امسال 10 درصد ارزان‌تر از سال گذشته قيمت‌گذاري شود. بيشترين کاهش قيمت‌ها به انواع تخمه اختصاص پيدا کرده و قيمت اين محصول نسبت به سال گذشته بين 30 تا 50 درصد ارزان‌تر شده است که اين کاهش محسوس قيمتي تأثير افزايش قيمت بادام هندي را تعديل کرده و در مجموع، سبد آجيل مردم امسال بهتر از پارسال عرضه مي‌شود.» او درباره علت ارزان‌تر‌شدن قيمت آجيل امسال هم اين‌طور گفت: «ارزان‌شدن قيمت آجيل امسال به‌دليل افزايش توليد داخلي محصولات کشاورزي است که به‌سبب اين افزايش توليد توانستيم نسبت به انتخاب اقلام راهي‌شده به بازار و نمايشگاه‌هاي بهاره نظارت خوبي انجام دهيم تا کيفيت همه محصولات در حد قابل قبولي باشد.» همچنين احمدي تأکيد کرد: هم‌اکنون 115 غرفه از مجموع غرفه‌هاي نمايشگاه‌هاي بهاره به عرضه آجيل و خشکبار اختصاص يافته است و غرفه‌داران ملزم به ارائه کالایي با‌کيفيت و با قيمت مصوب هستند. 
نگاهي به قيمت آجيل و خشکبار در فضاي بازار
با گذر از قنادي‌ها و خشکبار‌فروش‌هاي سطح شهر، مي‌توان با 39 هزار و 500 تومان، بادام منقا‌پوست کاغذي درجه يک را خريد. همچنين، براي خريد اين نوع از بادام با‌کيفيت درجه دو بايد 35 هزار و 500 تومان، پول داد. همچنين، هم‌اکنون در بازار، بادام با‌پوست در‌جه يک 14 هزار تومان و درجه دو 12 هزار و 500 تومان، پسته کله‌قوچي درجه يک 40 هزار تومان و درجه دو 35 هزار تومان، پسته فندقي درجه يک 34 هزار تومان و درجه دو 29 هزار تومان، پسته اکبري درجه يک 41 هزار تومان و درجه دو 36 هزار تومان، پسته احمدآقايي درجه يک 39 هزار تومان و درجه دو 34 هزار تومان، تخمه جاباني شور درجه يک 22 هزار تومان و درجه دو 17 هزار تومان، تخمه جاباني ممتاز در‌جه يک 25 هزار تومان و درجه دو 19 هزار تومان، تخمه کدوی درشت مرمري شور درجه يک 17 هزار و200 تومان و درجه دو 13 هزار و 200 تومان، تخمه کدوی گوشتي درجه يک 18 هزار و 800 تومان و درجه دو 15 هزار و 800 تومان قيمت دارد. همچنين، قيمت هر کيلوگرم توت خشک سفيد ممتاز درجه يک 39 هزار تومان و درجه دو 32 هزار تومان، فندق با‌پوست خام درجه يک 27 هزار تومان و درجه دو 22 هزار تومان، کشمش سبز معمولي درجه يک 9 هزار و 500 تومان و درجه دو هشت هزار تومان، مغز بادام‌زميني درشت پوست‌کنده درجه يک 12 هزار تومان و درجه دو 10 هزار تومان، مغز بادام درجه يک 37 هزار تومان و درجه دو 34 هزار تومان، مغــز بــادام‌زميني درشت درجه يک 11 هزار و 500 تومان و درجه دو 9 هزار و 500 تومان، مغز فندق خام درجه يک 48 هزار تومان و درجه دو 43 هزار تومان، مغز گردوی درجه يک 52 هزار تومان و درجه دو 45 هزار تومان، نخودچي دو‌آتيشه شور درجه يک 14 هزار تومان و درجه دو 11 هزار تومان، فندق با‌پوست شور درجه يک 29 هزار تومان و درجه دو 24 هزار تومان است. 
شب عيد و شيريني‌هاي رنگارنگ
ورود به قنادي‌ها و استشمام بوي خوشايند وانيل و شکلات‌هاي رنگارنگ نوروزي، امسال هم رونقي به فضاي اين بازار داده و در مغازه‌هاي شهر جايي براي سوزن انداختن نيست. برخي خريداران، از اينکه بازار شيريني امسال تقريبا همان بازاري است که در روزها و فصل‌هاي قبل ديده‌ بودند، حکايت مي‌کنند و برخي ديگر نيز از رنج قيمتي شيريني‌ها در نقطه به نقطه و محله به محله شهر. با يک چنين فضايي در بازار، حالا شيريني‌هاي ‌تر و خامه‌اي گران‌تر از انواع خشک بوده و هر کيلو شيريني ‌تر با قيمت‌هايي چون 13 هزار و 500 تا 15 هزار در بازار به فروش مي‌رسند. اين در حالي است که هر کيلو شيريني دانمارکي با 12 هزار تومان، زبان با 13 هزار تومان و مربايي‌ها با 14 هزار تومان، در بازار به فروش مي‌رسند اما قيمت شکلات‌ها هم در بازار حکايت از اين دارد که شکلات‌های ساده را مي‌توان با سه تا 15 هزار تومان، خريداري کرد. شکلات‌هاي مغزدار از 18 هزار تومان تا 35 هزار تومان و شکلات‌هاي تلخ را مي‌توان با 25 تا 80 هزار تومان، خريداري کرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.