کانال تلگرام روزنامه جامعه پویا طراحی سایت
آخرین خبرها پربازدید ترین‌ها
تهران هويتي آميخته با طبيعت
نصف جهان، مرکز ردصلاحيت‌هاي انتخاباتي
در96 شگفت‌زده خواهيد شد!
تغيير و تحول در تاکسيراني
تأمین غذای بشر آینده با کمک ژنتیک
طليعه کامران از ميان ما رفت، درحالي‌که هيچگاه در ميان ما نبود
با آواز همايون شجريان و آهنگسازي سهراب پورناظري
بعضی مرگ‌ها غیرمنتظره است
آواز خوش هزاردستان
آقاي ترامپ تا‌به‌حال گرسنه بود‌ه‌اي؟
نوروز به 31 کشور جهان مي‌رود
بوي عيدي بوي توپ، بوي کاغذ رنگي
سال کنشگري در شبکه‌هاي اجتماعي
بهار؛ آسمان پابرهنه بر زمين
خودمان را سبک نکنيم
بدون شرح
دنبال‌کردن سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي، اولويت دولت در سال آينده است
امسال، سال گشايش‌ها بود؛ به فکر تفرقه نباشيم
تخريب‌ها عليه دولت، نتيجه معکوس دارد
ديده و شنيده شدن، بالاترين مطالبه فرهنگيان
چرا معلمان معترض هستند؟
سلب مالکيت از طبقه فرودست در مسائل آموزشي
اثر مستقيم بهبود وضعيت معلمان روي ميليون‌ها خانوار ايراني
بدون سورپرايز و با چند علامت سؤال!
خستگي، گل‌نزدن و باز هم نيمکت خالي!
عيدديدني به صرف گل و کري‌خواني!
10 فدراسيون مي‌تواند رئيس زن داشته باشد
سال را با قهرماني تمام کن
پیروزهای برجامي با «ديپلماسي لبخند»
منفورترين رئيس‌جمهوري دموکرات نزد جمهوري‌خواهان
راه پرفراز و نشیب قاهره برای نزدیکی به‌تهران
رشد توليد کارگاه‌هاي صنعتي 6,8 درصد شد
افزايش 1,4 درصدي بيکاري در سال 95
حداقل دریافتی کارگران، یک میلیون و 317 هزار تومان شد
گراني‌هاي رنگارنگ
بسياري از خوانندگان حتي در تلفظ فارسي مشکل دارند
بهترين نوروز، نوروزي بود که عاشق شدم
ایران، بهشتی ناشناخته
منوی بهاره ویدئو رسانه و بازار سینمای جهان
منوی بهاره تلویزیون
منوی بهاره کتاب
منوی بهاره آلبوم‌های موسیقی
منوی بهاره سینمای داخلی
کم‌حادثه‌ترين چهارشنبه‌سوري
برون‌سپاري 95 درصد خدمات بهزيستي!
نابساماني‌هاي اجتماعي، کودک کار مي‌آفريند!
خيابان از آن چه کسي است؟
تغيير الگوي مصرف در ترافيک شهري
کارگران مقصر بودند
جامعه مدرسين از «جبهه مردمي» حمايت رسمي نکرده است
هدف از ديدار با خاتمی، اتصال ميان طيف‌هاي مختلف کشور بود
عده‌اي اقتصاد مقاومتي را اقتصاد انزوايي مي‌دانند
توقف تفحص در يک قدمي درهاي بهشت
نوبخت: رئيس‌جمهوري بر ميثاق و پيمان خودشان وفادار هستند
با هاشمی هم این‌کار را کردند
مدل اقتصادي و سياسي اوراسيا
حذف ايران از معادلات، به ضرر کل منطقه خواهد بود
شالیکاران، کارگران بی‌«یاور»
سرقت هاليوودي از طلافروشي برملا شد
«رستاک» جايي است که مي‌توانيد ايده بدهيد
شناسه خبر: 62912 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۵/۱۲/۲۶ - 01:00
راه پرفراز و نشیب قاهره برای نزدیکی به‌تهران

راه پرفراز و نشیب قاهره برای نزدیکی به‌تهران

موناليزا فريحه: در ميان صف‌بندي‌هاي موجود در منطقه، زمزمه‌هاي بسياري درباره گشايش در روابط ايران و مصر شنيده مي‌شود. برخي مي‌گويند دو طرف مي‌خواهند در بحران سوريه به هم نزديک شوند، درحالي‌که بسياري هم مي‌گويند که سنگ ‌بناي روابط دو کشور نمي‌تواند به دور از توجه به ارتباطات کشورهاي عربي حوزه خليج‌فارس با ايران باشد که نسبت به هرگونه نزديکي به تهران هشدار مي‌دهند. 
نشانه‌هايي وجود دارد که نشان مي‌دهد دو طرف مصري و ايراني تمايل دارند روابط خود را به هم نزديک کنند. شايد تازه‌ترين آنها، اظهارات بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امورخارجه ايران باشد که دوشنبه گذشته از تماس‌هاي دو طرف براي «ارتقاي سطح ديپلماتيک» ميان دو کشور خبر داد؛ اگرچه درحال‌حاضر تحولي حقيقي در روابط آنها ديده نمي‌شود. 
ياسر عثمان، رئيس دفتر حافظ منافع مصر در تهران اخيرا با علاءالدين بروجردي، رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي ايران و محمدجواد ظريف، وزير امورخارجه و حسين امير‌عبداللهيان، مشاور وزير امورخارجه ديدار کرد. بعد از سلسله ديدارهاي او با مقامات ايراني، مسئولان مصري از تمايل کشورشان به تحکيم روابط با ايران به‌عنواني «يکي از کشورهاي مؤثر و اصلي در خاورميانه» صحبت کردند و گفتند که دو کشور درقبال بسياري از قضاياي منطقه‌اي، ديدگاه‌هايي نزديک به هم دارند، ازجمله در ضرورت مبارزه با تروريسم و استفاده از راه‌هاي سياسي به جاي رويارويي‌هاي نظامي براي حل بحران‌هاي موجود در منطقه. اين اظهارات به خوبي نشان مي‌دهد که نزديکي روشني ميان مواضع دو کشور در قبال بحران سوريه وجود دارد، به‌گونه‌اي که به نظر مي‌رسد ديدگاه قاهره به تهران نزديک‌تر از کشورهاي عربي حوزه خليج‌فارس براي حل بحران سوريه است. اين درحالي است که گزارش‌ها حاکي از آن بوده که تهران توافقي عراقي- مصري براي صادرات نزديک به نيم ميليون بشکه نفت در روز از عراق به قاهره را ترتيب داده که درپي تعليق قرارداد دولت مصر با شرکت آرامکوي عربستان‌سعودي صورت گرفته است. تاکنون تلاش‌هاي بسياري براي نزديکي روابط دوکشور صورت گرفته است. سيدحسين موسويان، ديپلمات سابق ايراني در مقاله‌اي که به همراه ياسين العيوطي، استاد روابط بين‌الملل در دانشگاه نيويورک در سايت آسياتايمز منتشر کرده است، مي‌نويسد که در سال 2004، نشستي سري ميان رئيس کميته روابط خارجي و امنيت ملي ايران با اسامه البارز، مشاور سياسي وقت حسني مبارک، رئيس‌جمهوري سابق برگزار شد. بعد از اينکه مذاکرات در قاهره انجام شد، توافقي به‌وجود آمد تا روابط مصر و ايران عادي شود اما اين توافق به‌دليل مخالفت تصميم‌گيران در قاهره و تهران به سرانجام نرسيد. 
هيثم حسنين، پژوهشگر در مرکز واشنگتن دراين‌باره مي‌گويد که تلاش‌هاي بسياري براي نزديکي روابط تهران و قاهره بعد از سقوط حسني مبارک، رئيس‌جمهوري مصر در سال 2011 صورت گرفته است. او مي‌گويد: «تنها 6 روز بعد از کناره‌گيري مبارک، شوراي‌عالي نيروهاي مسلح به ناوهاي ايراني اجازه داد که براي نخستين‌بار درمدت 30 سال گذشته از کانال سوئز عبور کنند.»  بااين‌حال، موسويان و العيوطي خوشبين هستند که اگر تلاش‌هاي تازه‌اي براي ازسرگيري روابط ديپلماتيک ميان دوکشور صورت بگيرد، اين‌بار موفق خواهد شد. به نظر آنها، دوکشور مي‌توانند براي نزديکي بيشتر روابط، همکاري‌ها در بحث «مبارزه با تروريسم» را آغاز کنند. درباره آنچه «تهديد شيعي» گفته مي‌شود و عده‌اي در مصر تلاش دارند براي آن تبليغ کنند، العيوطي مي‌گويد: «اصولا تقسيم‌بندي سني- شيعي در مصر وجود ندارد و چنين حرف‌هايي بي‌اساس است.»
موسويان و العيوطي تأکيد مي‌کنند که اختلافات مذهبي، جايي در روابط ميان ايران و مصر ندارند و دو کشور مي‌توانند با همکاري هم به بسياري از درگيري‌ها در خاورميانه خاتمه دهند و از شدت نگاه‌هاي تند طايفه‌اي سني- شيعي در منطقه بکاهند، به‌ويژه که «مواضع منسجمي در قبال مسائلي همچون داعش و القاعده دارند.» در همين رابطه، هيثم حسنين به‌عنوان پژوهشگر در مرکز «سياست‌هاي خاور نزديک واشنگتن» در روزنامه آمريکايي هيل مي‌نويسد: «ترس از اسلام‌گرايي تندِ سني سبب شده که مصر سياست خارجي خود را متوجه نزديکي به ايران کند، همچنين تمايل قاهره به بازسازي قدرتِ خود در منطقه به همراه بحران عميق مالي سبب شده که مصر گرايش بيشتري به ايران پيدا کند.» باتوجه به نشانه‌ها و همچنين وقايع موجود که احتمال مي‌رود تحولي در روابط مصر و ايران به وجود ‌آيد، محمد‌ سعيد ادريس، استاد علوم سياسي در دانشگاه قاهره مي‌گويد که بحث‌هاي بسياري براي همگرايي در روابط دو کشور وجود دارد و دو طرف تلاش می‌کنند سنگ بناي روابط را بگذارند، درحالي‌که مصر تنها کشور عربي است که روابط کاملي با تهران ندارد. 
او تفاوت اساسي در روابط دو کشور را نوع نگاه هرکدام از آنها نسبت به قضيه فلسطين مي‌بيند و مي‌گويد: «مصر راه صلح با اسرائيل را برگزيد و خود را از راه مبارزه با اسرائيل بيرون کشيد و ايران فرهنگ مقاومت را انتخاب کرده است؛ درحالي‌که کشورهاي عربي تهديدي از سوي ايران نمي‌بينند که نخواهند با آن رابطه نداشته باشند اما براي مصر هميشه موانعي براي نزديکي روابطش با ايران وجود داشته است، ازجمله روابط آمريکا و تهران و اولويت‌هاي مصر که در رأس آنها، رابطه با عربستان‌سعودي و امارات متحده عربي وجود دارد.» در اين ميان، آنچه در روابط دو طرف، جديد به حساب مي‌آيد و سبب شده روابط دو کشور را به هم نزديک کند، بحران سوريه است که با وجود اينکه به هم نزديک است، مشترک هم نيست. هر دو کشور بر لزوم حفظ تماميت ارضي سوريه و نهادها و ارتش آن به‌جاي فروپاشي نظام تأکيد دارند اما نکاتي هم هست که دو کشور را از هم دور مي‌کند، ازجمله مواضع کشورهاي عربي حوزه خليج‌فارس که مصر توجه بسياري به آن مي‌کند. در حالي که مصر تلاش مي‌کند قدرت منطقه‌اي خود به‌عنوان بزرگ‌ترين کشور عربي را بازيابد و همواره بر اصول عربي تأکيد داشته است، ادريس مي‌گويد در سايه طرح «ناتوي عربي» بعيد است، قاهره به تهران گرايش پيدا کند، درحالي‌که چنين رويکردي مي‌تواند نقش آن در طرح‌هاي بلندپروازانه منطقه‌اي‌اش را از بين ببرد. 
منبع:  النهار

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.