کانال تلگرام روزنامه جامعه پویا طراحی سایت
آخرین خبرها پربازدید ترین‌ها
تهران هويتي آميخته با طبيعت
نصف جهان، مرکز ردصلاحيت‌هاي انتخاباتي
در96 شگفت‌زده خواهيد شد!
تغيير و تحول در تاکسيراني
تأمین غذای بشر آینده با کمک ژنتیک
طليعه کامران از ميان ما رفت، درحالي‌که هيچگاه در ميان ما نبود
با آواز همايون شجريان و آهنگسازي سهراب پورناظري
بعضی مرگ‌ها غیرمنتظره است
آواز خوش هزاردستان
آقاي ترامپ تا‌به‌حال گرسنه بود‌ه‌اي؟
نوروز به 31 کشور جهان مي‌رود
بوي عيدي بوي توپ، بوي کاغذ رنگي
سال کنشگري در شبکه‌هاي اجتماعي
بهار؛ آسمان پابرهنه بر زمين
خودمان را سبک نکنيم
بدون شرح
دنبال‌کردن سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي، اولويت دولت در سال آينده است
امسال، سال گشايش‌ها بود؛ به فکر تفرقه نباشيم
تخريب‌ها عليه دولت، نتيجه معکوس دارد
ديده و شنيده شدن، بالاترين مطالبه فرهنگيان
چرا معلمان معترض هستند؟
سلب مالکيت از طبقه فرودست در مسائل آموزشي
اثر مستقيم بهبود وضعيت معلمان روي ميليون‌ها خانوار ايراني
بدون سورپرايز و با چند علامت سؤال!
خستگي، گل‌نزدن و باز هم نيمکت خالي!
عيدديدني به صرف گل و کري‌خواني!
10 فدراسيون مي‌تواند رئيس زن داشته باشد
سال را با قهرماني تمام کن
پیروزهای برجامي با «ديپلماسي لبخند»
منفورترين رئيس‌جمهوري دموکرات نزد جمهوري‌خواهان
راه پرفراز و نشیب قاهره برای نزدیکی به‌تهران
رشد توليد کارگاه‌هاي صنعتي 6,8 درصد شد
افزايش 1,4 درصدي بيکاري در سال 95
حداقل دریافتی کارگران، یک میلیون و 317 هزار تومان شد
گراني‌هاي رنگارنگ
بسياري از خوانندگان حتي در تلفظ فارسي مشکل دارند
بهترين نوروز، نوروزي بود که عاشق شدم
ایران، بهشتی ناشناخته
منوی بهاره ویدئو رسانه و بازار سینمای جهان
منوی بهاره تلویزیون
منوی بهاره کتاب
منوی بهاره آلبوم‌های موسیقی
منوی بهاره سینمای داخلی
کم‌حادثه‌ترين چهارشنبه‌سوري
برون‌سپاري 95 درصد خدمات بهزيستي!
نابساماني‌هاي اجتماعي، کودک کار مي‌آفريند!
خيابان از آن چه کسي است؟
تغيير الگوي مصرف در ترافيک شهري
کارگران مقصر بودند
جامعه مدرسين از «جبهه مردمي» حمايت رسمي نکرده است
هدف از ديدار با خاتمی، اتصال ميان طيف‌هاي مختلف کشور بود
عده‌اي اقتصاد مقاومتي را اقتصاد انزوايي مي‌دانند
توقف تفحص در يک قدمي درهاي بهشت
نوبخت: رئيس‌جمهوري بر ميثاق و پيمان خودشان وفادار هستند
با هاشمی هم این‌کار را کردند
مدل اقتصادي و سياسي اوراسيا
حذف ايران از معادلات، به ضرر کل منطقه خواهد بود
شالیکاران، کارگران بی‌«یاور»
سرقت هاليوودي از طلافروشي برملا شد
«رستاک» جايي است که مي‌توانيد ايده بدهيد
شناسه خبر: 62925 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۵/۱۲/۲۶ - 01:00
تخريب‌ها عليه دولت، نتيجه معکوس دارد
حجت‌الاسلام مجيد انصاري:

تخريب‌ها عليه دولت، نتيجه معکوس دارد

اين روزها خيلي‌ها نسبت به عملکرد دولت يازدهم در بخش رسانه، انتقادهاي زيادي وارد مي‌کنند؛ اينکه چرا دولت به مردم از واقعيت‌ها نگفت. از اينکه ميراث‌دار دولتي شد که ايران را در بدترين وضعيت قرار داده بود. با اين همه، دولت حسن روحاني هم فکري براي آگاه‌سازي مردم نکرد و چيز زيادي هم از دستاوردهايي که به دست آورد، نگفت. حجت‌الاسلام مجيد انصاري، معاون حقوقي رئيس‌جمهوري در گفت‌وگو با ايسنا اظهاراتي دارد که به نظر مي‌رسد دولت هم معترف به اين است که کوتاهي‌هايي در زمينه انعکاس خدمات به مردم شده است. به گفته اين عضو کابينه دولت يازدهم، «دولت قبول دارد که در برخي از حوزه‌ها کم‌کاري‌هايي انجام داده اما مشکلي که براي انعکاس خدمات خود با آن مواجه است، محدوديت‌هاي رسانه‌اي بوده و دولت در برابر رسانه‌هاي بسيار گسترده رقيب، رسانه‌هاي محدودي در اختيار دارد؛ صداوسيما نيز در خوش‌بينانه‌ترين حالت در حد يک رسانه رقيب عليه دولت فعاليت کرده است.»
اما اين همه ماجرا نيست زيرا موج حملات در هفته‌هاي اخير عليه دولت بيشتر و بيشتر شده حتي به عقيده انصاري، «اين تخريب‌ها بيشتر هم خواهد شد و جريان تخريبگر براي ورود هجمه به شخص آقاي روحاني و دولت ايشان تدارک وسيعي ديده است.»
در چنين وضعيتي چه بايد کرد؟ چگونه دولت بايد کمبودهاي سه سال گذشته در حوزه اطلاع‌رساني را جبران کند؟ پاسخ معاون حقوقي رئيس‌جمهوري به اين سؤال اين است که «دولت با حجم کاري که انجام مي‌دهد بايد به‌صورت مستمر با مردم صحبت کند. دولت نمي‌تواند رسانه‌اي کامل و مستقل در اختيار نداشته باشد. گرچه در يک تفسير از قانون اساسي آمده که راديو و تلويزيون انحصاري است اما من به‌عنوان فردي که حقوق مي‌دانم و در مورد قانون اساسي اقداماتي انجام داده‌ام، نظر تخصصي‌ام با اين تفسير مطابق نيست.» به عقيده او، «حداقل اين امکان وجود دارد که يکي از بیست و چند شبکه ملي کشور را با حفظ مديريت صداوسيما در اختيار قوه‌مجريه بگذارند و آن شبکه به‌عنوان شبکه دولت فعاليت کند. اين امکان وجود دارد که براي قواي ديگر نيز شبکه تلويزيوني تخصيص داده شود تا اقدامات خود را به اطلاع عموم برساند.»
تأمين مالي امنيت ايران را دولت مديريت کرده است
حتي او به وضعيت بهره‌مندي ديگر دولت‌ها از رسانه‌هاي جمعي نيز گريزي مي‌زند و مي‌گويد: «تا جايي که من مطلع هستم، دولت ايران تنها دولتي در دنياست که راديو و تلويزيون در اختيار ندارد. حقيقت اين است که اگر در سياست‌گذاري‌ها و نقد رفتار و عملکرد به‌صورت مساوي و وحدت رويه با قواي سه‌گانه و همه دستگاه‌هاي درون نظام رفتار مي‌شد، مورد پذيرش دولت بود اما حقيقت اين است که دوگانگي برخوردها در رسانه ملي فراوان است و مکررا مشاهده مي‌کنيم که برخورد صداوسيما با دولت‌ها متفاوت بوده و با دولت آقاي روحاني، تفاوت ويژه‌تري دارد؛ مثلا به‌طور مکرر در صداوسيما و رسانه‌هاي ديگر گفته مي‌شود که ايران در منطقه، امنيت مثال‌زدني دارد. جاي شکر دارد که ايران در وضعيت فعلي منطقه، امنيتي فراتر از امنيت شهرهاي اروپا دارد و دولت دست و بازوي تک‌تک نيروهاي نظامي، انتظامي و امنيتي را که در تأمين اين امنيت مؤثر بوده‌اند، مي‌بوسد اما هيچگاه گفته نمي‌شود که تأمين مالي و لجستيک اين امنيت را دولت با کمبودهاي مالي خود مديريت و طراحي کرده است و ساير عزيزان ما آن را اجرا کرده‌اند.» «حق تک‌تک شهروندان است که بدانند کارگزاران آنها برايشان چه‌کار انجام مي‌دهند.» اين جمله را هم معاون حقوقي رئيس‌جمهوري بيان مي‌کند و توضيح مي‌دهد: «مردم بايد به‌طور کامل در جريان اقداماتي که بعد از برجام در حوزه‌هاي مختلف ازجمله نفت، گاز و کشاورزي انجام شده است، قرار بگيرند اما متأسفانه مثلا در انعکاس اقدامات عظيمي که ازسوي دولت در استان خوزستان انجام شده، در کمتر از یک دهم اخبار مربوط به ريزگردهاي اين استان پوشش داده شده است. به اقداماتي که جهاد کشاورزي نسبت به کاشت نهال و مديريت ريزگردها آغاز کرد، هيچگاه در رسانه ملي پرداخته نشده است. نابرابري رسانه‌اي در جامعه موجب اين اتفاق شده؛ رقبا و مخالفان دولت از امکانات گسترده رسانه‌اي برخوردارند. برخي از رقابت‌هاي سياسي کودکانه در کشور نيز گاهي موجب سياه‌نمايي و تخريب مي‌شود اما با وجود همه اين مسائل، وجدان عمومي جامعه همواره نشان داده که وجدان هوشيار و بيداري است که دردآوري‌ها و قضاوت‌هايشان همه جوانب را در نظر مي‌گيرند.»
دولت، بستر سرمايه‌گذاري در داخل و خارج را فراهم کرده است
تأکيد او بر اين است که «بايد به مردم بگوييم که دولت بستر سرمايه‌گذاري، رشد و توسعه کشور در داخل و عرصه جهاني را هموار کرده است و در ادامه راه، اين دولت مي‌تواند به حرکت آغازشده شتاب ببخشد، اقتصاد را به نقطه مطلوب‌تر برساند و بيکاري را ريشه‌کن کرده و رکود را به‌طور کامل از بين ببرد. اگر راه دولت آقاي روحاني ادامه پيدا نکند و تغيير دولت اتفاق بيفتد و حتي دولتي همسو نيز روي کار بيايد، فرصت مردم از بين مي‌رود.»
تأکيد آيت‌الله هاشمي بر ادامه راه دولت تدبير و اميد
انصاري درباره آخرين تصميم رئيس‌جمهوري نسبت به حضور در انتخابات هم مي‌گويد: «ايشان در برخي از جلسات از اعضاي دولت و برخي از بزرگان مشورت‌هايي گرفته‌اند. ان‌شاءالله حتما کانديدا خواهند بود. با اين توضيح که يکي از شخصيت‌هايي که خيلي قبل از ديگران اصرار زيادي نسبت به کانديداتوري آقاي روحاني براي دور دوم رياست‌جمهوري داشتند، آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني بودند و بارها بر ادامه راه دولت تدبير و اميد تأکيد زيادي داشتند.» اما سؤالات به ارزيابي فضاي عمومي جامعه از لحاظ ميزان رأي‌آوري آقاي روحاني هم رسيد. 
تخريب‌ها پس از مشاهده نتايج نظرسنجي شدت يافته است
به عقيده انصاري، «مردم ايران احساسشان بر اين است که آقاي روحاني صادقانه به ميدان آمده و با همه توان درحال انجام فعاليت هستند. آنها مي‌دانند که آقاي روحاني کارهاي بزرگي انجام مي‌دهد، گرچه نارسايي‌هايي وجود دارد. باوجوداين، آنها مي‌دانند که دولت به‌دنبال رفع اين نارسايي‌هاست. اينکه مردم احساس کنند که دولت با آنها صادقانه رفتار مي‌کند، سرمايه‌اي بسيار ارزشمند براي دولت است و راز محبوبيت حضرت امام(ره) نيز اين بود که مردم مي‌دانستند ايشان با صداقت در حال انجام فعاليت هستند.»
معاون حقوقي رئيس‌جمهوري خطاب به آنهايي که مدعي هستند حسن روحاني از اقبال عمومي برخوردار نيست، مي‌گويد: «در صورتي که رقبا مدعي هستند که در نظرسنجي‌هايي که انجام داده‌اند، احتمال موفقيت آقاي روحاني پايين است، ديگر چرا به تخريب ايشان روي آورده‌اند؟ اتفاقا از هفته قبل که نتايج يک نظرسنجي محرمانه، رسمي و قابل استناد منتشر شد، نظرسنجي که حاکي از موفقيت و اختلاف بسيار زياد رأي آقاي روحاني نسبت به ساير کانديداها بوده، آتش تخريب‌ها عليه ايشان بيشتر شده و مشخص است که اين تخريب‌ها پس از مشاهده نتايج نظرسنجي مذکور شدت يافته است.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.