کانال تلگرام روزنامه جامعه پویا طراحی سایت
آخرین خبرها پربازدید ترین‌ها
تهران هويتي آميخته با طبيعت
نصف جهان، مرکز ردصلاحيت‌هاي انتخاباتي
در96 شگفت‌زده خواهيد شد!
تغيير و تحول در تاکسيراني
تأمین غذای بشر آینده با کمک ژنتیک
طليعه کامران از ميان ما رفت، درحالي‌که هيچگاه در ميان ما نبود
با آواز همايون شجريان و آهنگسازي سهراب پورناظري
بعضی مرگ‌ها غیرمنتظره است
آواز خوش هزاردستان
آقاي ترامپ تا‌به‌حال گرسنه بود‌ه‌اي؟
نوروز به 31 کشور جهان مي‌رود
بوي عيدي بوي توپ، بوي کاغذ رنگي
سال کنشگري در شبکه‌هاي اجتماعي
بهار؛ آسمان پابرهنه بر زمين
خودمان را سبک نکنيم
بدون شرح
دنبال‌کردن سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي، اولويت دولت در سال آينده است
امسال، سال گشايش‌ها بود؛ به فکر تفرقه نباشيم
تخريب‌ها عليه دولت، نتيجه معکوس دارد
ديده و شنيده شدن، بالاترين مطالبه فرهنگيان
چرا معلمان معترض هستند؟
سلب مالکيت از طبقه فرودست در مسائل آموزشي
اثر مستقيم بهبود وضعيت معلمان روي ميليون‌ها خانوار ايراني
بدون سورپرايز و با چند علامت سؤال!
خستگي، گل‌نزدن و باز هم نيمکت خالي!
عيدديدني به صرف گل و کري‌خواني!
10 فدراسيون مي‌تواند رئيس زن داشته باشد
سال را با قهرماني تمام کن
پیروزهای برجامي با «ديپلماسي لبخند»
منفورترين رئيس‌جمهوري دموکرات نزد جمهوري‌خواهان
راه پرفراز و نشیب قاهره برای نزدیکی به‌تهران
رشد توليد کارگاه‌هاي صنعتي 6,8 درصد شد
افزايش 1,4 درصدي بيکاري در سال 95
حداقل دریافتی کارگران، یک میلیون و 317 هزار تومان شد
گراني‌هاي رنگارنگ
بسياري از خوانندگان حتي در تلفظ فارسي مشکل دارند
بهترين نوروز، نوروزي بود که عاشق شدم
ایران، بهشتی ناشناخته
منوی بهاره ویدئو رسانه و بازار سینمای جهان
منوی بهاره تلویزیون
منوی بهاره کتاب
منوی بهاره آلبوم‌های موسیقی
منوی بهاره سینمای داخلی
کم‌حادثه‌ترين چهارشنبه‌سوري
برون‌سپاري 95 درصد خدمات بهزيستي!
نابساماني‌هاي اجتماعي، کودک کار مي‌آفريند!
خيابان از آن چه کسي است؟
تغيير الگوي مصرف در ترافيک شهري
کارگران مقصر بودند
جامعه مدرسين از «جبهه مردمي» حمايت رسمي نکرده است
هدف از ديدار با خاتمی، اتصال ميان طيف‌هاي مختلف کشور بود
عده‌اي اقتصاد مقاومتي را اقتصاد انزوايي مي‌دانند
توقف تفحص در يک قدمي درهاي بهشت
نوبخت: رئيس‌جمهوري بر ميثاق و پيمان خودشان وفادار هستند
با هاشمی هم این‌کار را کردند
مدل اقتصادي و سياسي اوراسيا
حذف ايران از معادلات، به ضرر کل منطقه خواهد بود
شالیکاران، کارگران بی‌«یاور»
سرقت هاليوودي از طلافروشي برملا شد
«رستاک» جايي است که مي‌توانيد ايده بدهيد
شناسه خبر: 62944 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۵/۱۲/۲۶ - 01:00
نصف جهان، مرکز ردصلاحيت‌هاي انتخاباتي
«وقايع‌اتفاقيه» خبر ردصلاحيت مجدد حميد رسايي را اين‌بار در اصفهان بررسي کرد؛

نصف جهان، مرکز ردصلاحيت‌هاي انتخاباتي

رد صلاحيت مينو خالقي از سوي شوراي نگهبان بعد از انتخابش از سوي مردم اصفهان، درحالي هنوز کانون تقابل برخي از نمايندگان مجلس و شوراي نگهبان است که حالا حميد رسايي، يکي از نمايندگان جنجالي عضو جبهه پايداري از سوي هيأت اجرايي شهرستان اصفهان رد صلاحيت شده تا بازهم اصفهان به کانون رد صلاحيت پيش و پس از انتخابات برگردد. «حميد رسايي در انتخابات ميان‌دوره‌اي اصفهان رد صلاحيت شد»؛ اين خبري بود که روز گذشته ايلنا به نقل از يک منبع آگاه منتشر کرد. گرچه اين رد صلاحيت به‌وسيله هيأت اجرايي شهرستان اصفهان صورت گرفته است – و همچنان اين امکان وجود دارد که او به‌وسيله هيأت نظارت يا شوراي نگهبان به کورس رقابت‌ها بازگردد – اما باتوجه به اينکه طبق قانون، فرماندار رياست هيأت اجرايي را برعهده دارد، اين سؤال به ذهن متبادر مي‌شود که آيا در چنين رد صلاحيتي، شائبه سياسي‌کاري وجود دارد؟ آيا هيأت اجرايي شهرستان اصفهان قصد داشته است که از ورود يک نماينده تندروي مخالف دولت به مجلس جلوگيري کند؟ تا زمان تنظيم اين گزارش، هنوز دليلي براي رد صلاحيت رسايي از سوي مراجع رسمي اعلام نشده است اما به نقل از کانال تگرامي «حاميان رسايي»، خودش چنين روايتي دارد: «يکي از دلايل اين تصميم هيأت اجرايي، حکم هيأت رسيدگي به تخلفات نهاد ریاست‌جمهوري اين دولت، مبني‌بر پنج سال انفصال از مسئوليت عالي دولتي است که از دوره قبل پيگير آن بودند و البته هفته قبل توسط ديوان عدالت اداري قوه‌قضائيه، نقض و بنده تبرئه شدم.» رسايي گفت: «ديروز که قصد داشتم اين حکم تبرئه را تحويل دفتر فرماندار بدهم، حاضر به پذيرش آن نشدند و وقتي به دبيرخانه فرمانداري رفتم، گفتند که فرماندار دستور داده نامه شما ثبت نشود اما در نهايت با اعتراض بنده، نامه تبرئه ثبت شد اما ظاهرا در هيأت اجرايي انتخابات به آن ترتيب اثر داده نشد!» او ادامه داد: «دليل ديگر براي اين تصميم، چند مورد محکوميت‌هاي مطبوعاتي مربوط به ۹ دي و ازجمله پرونده شکايت خانواده هاشمي‌رفسنجاني (مهدي، فائزه، ياسر، محسن و فاطمه هاشمي و عفت مرعشي) است که البته در هيچ‌کدام از اين موارد، محکوميت مؤثر قانوني براي بنده وجود ندارد که موجب ممنوعيت فعاليت‌هاي سياسي و اجتماعي‌ام شود. رسايي اضافه کرد: «بنابراين، ردصلاحيت بنده وجهي ندارد و حتما مطابق قانون به هيأت نظارت استان و شوراي نگهبان اعتراض مي‌کنم اما درنهايت تابع قانون هستم.»
رسايي قبلا هم ردصلاحيت شده بود
رد صلاحيت رسايي در هيأت اجرايي حوزه اصفهان، البته تنها رد صلاحيتي نيست که او در طول عمر سياسي خود با آن مواجه شده بود. سال گذشته نيز در جريان بررسي صلاحيت‌هاي نامزدهاي مجلس يازدهم در حوزه انتخابيه تهران به‌وسيله هيأت اجرايي اين حوزه رد صلاحيت شد و باوجود اعتراض‌هاي مکرر، به کورس رقابت‌ها هم باز نگشت. دليلي که براي آن رد صلاحيت اقامه شد، همان چيزي بود که به نقل از او در کانال تلگرامي حاميانش ذکر شده است. اصل قضيه برمي‌گردد به اظهارات حجت‌الاسلام اشرفي‌اصفهاني، رئيس هيأت بدوي تخلفات نهاد رياست‌جمهوري در تاريخ هفتم بهمن سال 93. اشرفي‌اصفهاني اين‌گونه مي‌گويد: «دو نماينده مجلس هستند که به‌دليل تخلفاتي که در زمان مسئوليتشان در دولت قبل داشته‌اند، براي آنها پنج و 10 سال محروميت از خدمات دولتي صادر کرده‌ايم. طبق قانون، اين دو نفر نمي‌توانند در پست‌هاي کليدي قرار بگيرند، حتي نمي‌توانند ديگر نماينده مجلس شوند چون اين حکم ما براي آنها نوعي سوءسابقه محسوب مي‌شود.» رسايي البته در آن زمان اعلام کرد دليل ردصلاحيتش به او اعلام نشده است که معاون سياسي و انتظامي فرمانداري تهران همان زمان در گفت‌وگويي با رويداد24 دراين‌باره پاسخ داد. علي‌اصغر ناصربخت گفت: «هيأت‌هاي اجرايي درواقع، مجموعه‌اي مردمي و غيردولتي است. بر‌اساس ماده «50» قانون انتخابات، روند احراز صلاحيت داوطلبان مجلس بر‌اساس بررسي‌هاي محلي و به استناد استعلامات مراجع چهارگانه انجام مي‌شود.»  ناصربخت با بيان اينکه اگرچه فرماندار رئيس هيأت اجرايي است اما اين مسئله هيچ تأثيري بر روند تصميم‌گيري هيأت‌هاي اجرايي ندارد، روند احراز صلاحيت را اين‌گونه تشريح مي‌کند: «احراز صلاحيت يک کانديدا در هيأت‌هاي اجرايي، نيازمند اين است که تأييد اکثريت اين هيأت را به دست بياورند.  11نفر عضو هيأت اجرايي بايد براي احراز يا رد‌صلاحيت يک نامزد رأي بدهند.» ناصربخت اضافه مي‌کند: «درمورد آقاي رسايي، پرونده ايشان در هيأت اجرايي شهرستان مطرح شد اما ايشان نتوانست اکثريت آرای اعضاي هيأت اجرايي را به خودش اختصاص بدهد.»
پيچيدگي انتخابات اصفهان
اما فارغ از اينکه دلايل رد صلاحيت رسايي در انتخابات سال گذشته و نيز درحال‌حاضر چه بود و چه هست، نکته جالب توجه اين است که رسايي اين‌بار سعي کرده بخت خود را از حوزه انتخابيه اصفهان – و نه تهران– بيازمايد؛ حوزه‌اي که در انتخابات سال گذشته يک رخداد بي‌سابقه را تجربه کرد؛ رد صلاحيت مينو خالقي، نماينده منتخب مردم اين شهر به‌وسليه شوراي نگهبان، پس از طي تمام مراحل انتخابات و تأييد نهايي انتخابات. رخدادي که مباحثي را در بالاترين سطوح سياسي ايران رقم زد و حتي کار تا به آنجا رسيد که چنين پرونده‌اي در شوراي حل قوا مطرح شد؛ حتي ترکش‌هاي آن ماجرا تا همين امروز هم ادامه دارد. چه اينکه چندي پيش بود که مصوبه‌اي از مجلس گذشت، مبني‌بر اينکه «شوراي نگهبان نمي‌تواند کسي را که تأييد کرده است، پس از دوره قانوني اظهارنظر رد صلاحيت کند.» گرچه آن مصوبه هم با سد شوراي نگهبان مواجه شده است. در چنين شرايطي است که رسايي، عزم حوزه اصفهان کرده است؛ با اين اميد که امدادهاي از آن دست بتواند به مدد او هم بيايد. 
ماهي از آب گل‌آلود
اصلاح‌طلبان در طی سال‌ها اين انتقاد را داشته‌اند که هر از گاهي به نظر مي‌رسد شوراي نگهبان خارج از قانون و تنها سليقه‌اي و بر‌اساس گرايشات سياسي، تأييد و رد صلاحيت مي‌کند. در‌اين‌زمينه، البته نمونه‌ها کم نيستند. نمونه‌هاي مشهوري، چون رد‌صلاحيت آيت‌الله هاشمي در جريان انتخابات رياست‌جمهوري سال 92، رد صلاحيت حسن خميني در جريان انتخابات خبرگان رهبري در سال 94 و البته در بي‌سابقه‌ترين رد صلاحيت تاريخ جمهوري‌اسلامي ايران، يعني رد‌صلاحيت مينو خالقي، نماينده منتخب مردم اصفهان، ازجمله اينهاست. حال اما طيف سياسي حامي حميد رسايي در حال پمپاژ اين پيام به افکار عمومي هستند که «اصلاح‌طلباني که هميشه منتقد رويه رد صلاحيت‌ها بودند، وقتي کسي از طيف مقابل رد صلاحيت مي‌شود، خوشحال مي‌شوند.» اگر نخواهيم وارد مباحثي از اين دست شويم که اساسا رد صلاحيت در نظام مردمسالار معنايي دارد يا خير اما آن چيزي که فعلا ساري و جاري است و درمورد آن، قانون وجود دارد، اختيار رد و تأييد صلاحيت‌ها بر‌اساس تحقيقات محلي و استعلام از مراجع چهارگانه به نهادي ذي‌صلاح (هيأت‌هاي اجرايي، نظارت و شوراي نگهبان) است. آن چيزي که البته مورد نقد اصلاح‌طلبان است شائبه‌هاي فراواني بوده که درباره رد صلاحيت نامزدهايي مطرح است که باوجود تأييد صلاحيت از سوي مراجع چهارگانه، به‌دليل گرايش سياسي از کورس رقابت‌ها بازماندند. چه اينکه هر عقل سليمي که بخواهد تنها مطابق قانون قضاوت کند، نامزدي را که محکوميت قطعي داشته باشد، رد صلاحيت خواهد کرد. اين نکته‌اي است که مغفول مي‌ماند و حالا رسايي سعي کرده است از آن براي مظلوم‌نمايي بهره گيرد. گرچه اين نکته که به گفته رسايي رأي هيأت بدوي رسيدگي به تخلفات نهاد رياست‌جمهوری - همان دليلي که موجب رد صلاحيت او شده - توسط ديوان عدالت اداري نقض شده، از سوي مقامات مسئول پاسخ داده نشده است و اگر چنين روايتي از سوي مسئولان رسمي تأييد شود، مي‌توان به طور قاطع گفت که رسايي، حداقل بررسي صلاحيت نامزدهاي ميان‌دوره‌اي حوزه اصفهان، گرفتار همان پديده‌اي شده است که مدت‌هاست اصلاح‌طلبان با آن دست به گريبانند. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.