شماره 524 - شنبه 23 دی 1396

جانشین یحیی از استانبول می‌آید یا تبریز؟
فوتبالی‌ها با دنیزلی؛ سیاسی‌ها با خطیبی

شکست دو بر صفر قرمزهای تبریز برابر نفت تهران، آن‌‌هم در شرایطی که یحیی گل‌محمدی به‌واسطه فضای چالشی‌ای که با مصطفی آجرلو پس از باختی که برابر پرسپولیس داشت، حرکت روی پوست موز را شروع کرده بود، باعث شد تا با تحمل هشتمین شکست، شمارش معکوس برای اخراج این مربی شروع شود؛ البته گل‌محمدی در شرایطی سایه اخراج را روی سرش می‌بیند که تراکتورسازی به‌دلیل محروم بودن از حضور در فصل نقل‌وانتقالات با شرایط دشواری برای مربیگری در تبریز روبه‌رو بود. مخصوصا اینکه تراکتورسازی بازیکنان تاثیرگذاری چون سعید‌ آقایی، خالد شفیقی و محمدرضا اخباری را به‌دلایل مختلف از دست داد و همین موجب شد تا دست این مربی عملا بسته بماند و برای اجرای برنامه‌های تاکتیکی در نظر گرفته شده مهره‌های کارآمدی را نداشته باشد.
بر همین اساس شنیده‌ها حاکی از آن است آجرلو تمایل دارد تا مصطفی دنیزلی را به‌عنوان سرمربی انتخاب کند که این می‌تواند، اتفاقی که با توجه به پیشینه و همچنین کارنامه این مربی در ایران می‌تواند تراکتورسازی تبریز را از بحران نتیجه‌گیری خارج کند. دنیزلی برای اولین‌بار در دوره چهارم لیگ برتر با تصمیم مدیرعامل فعلی تراکتورسازی هدایت پاس تهران را بر‌عهده گرفت و با وجود قهرمان نشدن در لیگ برتر و بازماندن از نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا، تاثیرگذاری‌اش را نشان داد، به‌طوری‌که بعد از کناررفتن از کادر فنی پاس، به‌عنوان سرمربی پرسپولیس تهران فعالیتش را شروع کرد. نکته عجیب این مربی اما این بود که با وجود اینکه نمایش پرسپولیس آن دوره را بهترین نمایش یک دهه اخیر قرمزهای تهران می‌دانند، در پرسپولیس هم از رسیدن به جام محروم ماند. اما با همه این تفاسیر، از این مرد جذاب ترک به‌عنوان یکی از بهترین مربیان خارجی شاغل در ایران یاد می‌شود و دقیقا به‌همین‌دلیل، تی‌تی‌ها (لقب طرفداران تراکتورسازی) به‌شدت از این انتقال احتمالی استقبال کرده‌اند.
نکته‌ای که تراکتوری شدن دنیزلی را با ابهام مواجه کرده، این است که امام‌جمعه تبریز و تعدادی از دست‌اندرکاران استان آذربایجان‌شرقی، خواستار بازگشت رسول خطیبی به این تیم هستند و معتقدند که بهره‌گیری از پتانسیل‌های این مربی بومی و جوان، می‌تواند برای آینده فوتبال تبریز هم تاثیرات مثبتی داشته باشد.
یکی از مشاوران آجرلو که تمایلی برای افشای نامش نداشت، به در گفت‌وگویی کوتاه با خبرنگار «وقایع‌اتفاقیه» ضمن تایید قطعی مذاکرات ابتدایی با دنیزلی، از اصرار سیاسیون تبریز برای انتخاب خطیبی خبر داد.
نکته معلوم اما این است که یحیی گل‌محمدی به آخر‌خط همکاری با تراکتورسازی رسیده است و ‌قطع‌به‌یقین روز 28‌دی، مربی دیگری، این تیم را برابر سایپا هدایت خواهد کرد و باید منتظر ماند و دید، مصطفی دنیزلی ماموریت به ساحل رساندن کشتی به‌گل‌نشسته تراکتور را بر عهده خواهد گرفت یا رسول خطیبی؟
در پایان، ذکر این نکته ضروری است که تراکتورسازی که با وقفه‌ای هفت‌ساله در سال 88، دوباره به جمع لیگ‌برتری‌ها برگشت، در نهمین حضور متوالی‌اش در لیگ برتر، با وجود ازدست‌دادن شانس مدعی بودن، محکوم به این است تا در لیگ قهرمانان از خود اعاده حیثیت کند تا بلکه بتواند این ادعا را داشته باشد که «یکی از تیم‌های درجه اول فوتبال باشگاهی است» و این‌طور نباشد که همه به درجه‌چندمی‌بودن سومین تیم پرطرفدار ایران اذعان کنند.


ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
کد تصویر را در کادر وارد کنید