شماره 524 - شنبه 23 دی 1396

«وقایع‌اتفاقیه» از وضعیت خشکسالی استان‌های کشور گزارش می‌دهد
15 استان درگیر خشکسالی شدید

نسرین نیکنام
دبیر سرویس ایران

  خشکسالی؛ بحث جذاب و البته تکراری که حداقل در چند سال اخیر زیاد درباره آن خوانده و شنیده‌اید اما ارائه آمارها درباره این بحران همیشه تازگی دارد و سبب می‌شود که این سوژه همیشه جذاب، خواندنی و شنیدنی باشد.
طبق آخرین آماری که از سوی مرکز ملی خشکسالی کشور ارائه شده در ۱۲ ماه گذشته استان خوزستان، جنوب ایلام، شمال بوشهر و قسمت‌هایی از زنجان با خشکسالی بسیار شدید، جنوب کهگیلویه و بویراحمد، بخش‌هایی از اصفهان، خراسان شمالی، گلستان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، بخش‌هایی از خراسان رضوی، یزد، شمال و شرق کرمان و خراسان جنوبی با خشکسالی شدید روبه‌رو بودند. شاهرخ فاتح، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به این آمارها به «وقایع‌اتفاقیه» گفت: ‌15 استان کشور درگیر خشکسالی شدید هستند که این خشکسالی از بلندمدت خفیف تا بسیار شدید بخش‌های گسترده‌ای از کشور را در بر گرفته‌است. او تاکید کرد: «نکته نگران‌کننده، تداوم وجود خشکسالی بلندمدت شدید و حتی بسیار شدید در بسیاری از حوضه‌های آبریز غرب و جنوب غرب کشور به‌عنوان منابع مهم تامین آب کشور و مرکز، شمال شرق و جنوب‌شرق کشور است». بر اساس برآوردها، در یک‌ساله گذشته حدود ۹۰ درصد از مساحت کل کشور خشکسالی‌های مختلف اعم از خفیف، متوسط، شدید و بسیار شدید را تجربه کردند. در ادامه این گزارش اظهارنظر مسئولان و متخصصان را می‌خوانید.

 

نوید حاج‌بابایی، معاون توسعه پیش‌بینی و تحقیقات اداره کل هواشناسی استان اصفهان
افزایش 21.2 درصدی بارش‌های استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 
این میزان نسبت به بلندمدت ۱۸ درصد کاهش داشته است و این درحالی است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش خوبی روبه‌رو بوده است. ۹۴ درصد از جمعیت استان اصفهان با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کنند که ۳۴ درصد از این جمعیت با خشکسالی شدید و دو درصد با خشکسالی بسیار شدید درگیر هستند.
 
فرود شریفی، قائم‌مقام توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی فناوری ریاست‌جمهوری
میانگین بارندگی سالانه کشور حدود 250 میلی‌متر است که این عدد کمتر از میانگین بارندگی آسیا و حدود یک سوم میانگین بارندگی سالانه جهان است. درحال‌حاضر سرانه آب ایران کمتر از 1900 مترمکعب است و این درحالی است که این رقم در پنجاه سال قبل حدود 7000 مترمکعب بوده است. با توجه به رشد جمعیت پیش‌بینی می‌شود که درسال 2025 میلادی سرانه آب ایران حدود 1400 مترمکعب باشد و جزو کشورهای دارای تنش خشکی قرار بگیریم.

عزت‌الله رییسی، استاد آب‌شناسی بخش علوم زمین دانشگاه شیراز
در چرخه طبیعت، خشکسالی یک فرصت طبیعی برای احیای ذخایر غذایی و معدنی خاک و آب به شمار می‌رود و برای حیات گونه‌های گیاهی و جانوری و حتی انسان یک ضرورت است. اگر بشر خشکسالی را یک مصیبت می‌داند این به‌دلیل دخل‌وتصرف بی‌رویه درمنابع آب توسط اوست که منجر به بحران‌های جبران‌ناپذیر در ذخایرآب می‌شود. بحرانی شدن وضعیت آب در استان فارس نتیجه استفاده مدیریت نشده و برداشت‌های بی‌رویه از ذخایر زیرزمینی در دوران خشکسالی است.
ایمان باباییان، سرپرست گروه پژوهشی تغییر اقلیم مرکز ملی اقلیم‌شناسی
گزارش‌های سازمان‌های جهانی نشان می‌دهد که حدود 40سال دیگر، منطقه خاورمیانه و از جمله ایران با 30سال خشکسالی شدید مواجه خواهد شد که این خشکسالی در سال‌های اخیر آغاز شده است. بر اساس داده‌های به دست آمده از مطالعات دمای هوای کشور، تا 90 سال آینده میزان بارش کاهش و میزان دما افزایش می‌یابد ضمن آنکه سفره‌های آب زیرزمینی نیز از بین می‌روند.
رحیم یوسفی‌‌‌زاده، کارشناس ارشد مطالعات اقلیمی و اقلیم دریا و ساحل اداره کل هواشناسی مازندران
با توجه به وضعیت بارندگی در سال زراعی گذشته شرایط خشکسالی هواشناسی در استان‌ مازندران ، بین نرمال در غرب استان، خشکسالی خفیف تا متوسط در مرکز و خشکسالی متوسط تا شدید در شرق استان متغیر بوده است. خشکسالی در همین زمان در نواحی شرقی استان از شدت و وسعت بیشتری برخوردار بوده است، به‌طوری‌که این شرایط برای خشکسالی در بازه زمانی تابستان سال جاری(سه ماهه) دارای وضعیت فراگیرتر و شدیدتر بوده به نحوی ‌که به استثنا محدوده کوچکی از غرب استان تقریبا تمامی نواحی استان با انواع خشکسالی خفیف، متوسط، شدید و بسیار شدید مواجه شدند.
الهام کرمی، کارشناس ارشد بیابان زدایی منابع آب در خشکسالی و ترسالی نیازمند مدیریت و اقدام مناسب است و باید مدیریت منابع آب را در هر صورت جدی گرفت. کمبود و فراوانی آب اگر به خوبی مدیریت نشوند می‌توانند زمینه‌ساز بحران باشند بنابراین ضروری است که برای برخورد با هر دو نوع بحران ناشی از کمبود یا فراوانی آب چاره‌اندیشی‌های مناسب صورت گیرد.

 


ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
کد تصویر را در کادر وارد کنید