شماره 524 - شنبه 23 دی 1396


محصل نباید ازدواج کند

اصغر کیهان‌نیا
اصغر کیهان‌نیا

 دخترانی که به‌دلیل ازدواج از همسالان خود در مدرسه جدا می‌شوند و به مدارس شبانه فرستاده می‌شوند به‌دلیل همین دوری از دوستان خود دچار افسردگی می‌شوند. آنها همچنین قانونی که مجبورشان می‌کند از مدرسه جدا شوند و به مدارس شبانه بروند را قانونی غلط می‌دانند. به این دلیل که فکر می‌کنند چنین کاری صحیح نیست، دچار احساس تبعیض و بی‌عدالتی هم می‌شوند. این احساس در زندگی آنها، حتی زندگی زنا‌شویی‌شان تاثیرگذار است.
از طرفی دختری که ازدواج می‌کند، ممکن است باردار شود، ویارهای بارداری داشته باشد یا به دلایلی در برخی روزها نتواند به مدرسه برود. تبعات حضور چنین فردی هم می‌تواند روی بچه‌های دیگر مدرسه موثر باشد. فکر می‌کنم دلیل وضع چنین قانونی هم همین است.
نه‌تنها در مدارس بلکه ازدواج دانشجو در دانشگاه هم می‌تواند دارای تبعاتی باشد. این مسئله را در دانشکده تجربه کرده‌ام که دو دانشجوی دختر ازدواج کرده و باردار شده بودند. شرایط مطلوبی برای آنها وجود نداشت و گاهی حتی مجبور بودند شوخی‌های دیگران را هم تحمل کنند.
از اینجا باید نتیجه گرفت که ازدواج باید به‌هنگام و نه زودهنگام باشد. ازدواج امری خانوادگی است و گاهی به فرصت‌های خاصی که برای افراد وجود دارد، بستگی دارد. توصیه‌هایی هم برای اینکه افراد زودتر ازدواج کنند در شرع وجود دارد. حتی گفته می‌شود آنهایی که زودتر ازدواج می‌کنند چون بدن‌های سالم‌تری دارند فرزندان سالم‌تری هم به دنیا می‌آورند و تولید نسل شکل می‌گیرد و مزیت‌های دیگری که درباره آنها صحبت شده است. اما زود ازدواج کردن و به‌هنگام ازدواج کردن دو مسئله متفاوت هستند.
معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان سن مناسب ازدواج را 23 یا 24 سال می‌داند. به نظر بهتر است که ازدواج بعد از فارغ‌التحصیلی باشد حال چه در دانشگاه باشد چه در مدرسه. زیرا ازدواج در حین تحصیل باعث می‌شود که زن خانواده نتواند هر دو بار را بردارد و احتمالا نمی‌تواند به وظایف خانه‌اش برسد. درواقع مثلا نمی‌تواند پاسخگوی مهمان‌هایشان باشد درحالی‌که مرد از او چنین انتظاری دارد. این‌ مسئله که از ساده‌ترین مسائل دراین زمینه است می‌تواند موجب اختلاف شود. درواقع وظایف خانه‌داری با تحصیل او تداخل پیدا می‌کند و باعث اختلاف در خانه می‌شود. ازدواج بهنگام می‌تواند جلوی چنین اختلافاتی را بگیرد و بنابراین از دید ما فرد وقتی دانش‌آموز است نباید ازدواج کند.


ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
کد تصویر را در کادر وارد کنید