شماره 524 - شنبه 23 دی 1396

اکتشاف اختلاس در شرکت ملی نفت
یک زنجانی‌ دیگر به خاوری پیوست

آویده علم جمیلی
خبرنگار گروه اقتصادی

 یک فساد مالی گسترده در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با هماهنگی مدیران وزارتخانه و ورود سازمان بازرسی کل کشور کشف شد. به گزارش ایسنا، «خبری در برخی سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی حوزه نفت منتشر شد مبنی‌برآنکه یکی از معتمدین مالی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت پس از اختلاس کلان میلیاردها تومان از بیت‌المال از کشور گریخته است. گفته می‌شود فرد اختلاس‌کننده، گرین‌کارت کانادا داشت و از طریق ترکیه راهی این کشور شد. این موضوع توسط مدیران اکتشاف شرکت ملی نفت مطرح و در ادامه پیگیری‌های سازمان بازرسی کل کشور آغاز شده است. فرد متخلف که خزانه‌دار شرکت بوده از سال‌ها قبل در این سمت حضور داشته و از همان زمان این تخلفات را آغاز کرده بود. با توجه به ابعاد تخلفات، منابع مطلع بعید می‌دانند این امر به شکل فردی صورت گرفته باشد و پای تیمی متخلف در میان نباشد. بنابر اخبار منتشرشده، یک تیم از سیستم‌های نظارتی هم‌اکنون در حال بررسی میزان دقیق اختلاس از مدیریت اکتشاف نفت هستند. آخرین مبلغی که افشا شد، صد میلیارد تومان در شرکت ملی اکتشاف توسط کارمند خزانه‌داری بود.
چند سالی است اختلاس‌ها و تخلفات مالی به موضوع گریز‌ناپذیر اقتصاد کشور تبدیل شده، مکان و مبلغش فرق دارد ولی همچنان جزیی از اقتصاد کشورمان است. اختلاس مالی، چرخ دنده‌های هر اقتصادی را خرد می‌کند و علاوه‌بر تخریب اعتماد عمومی، به کارکردها و شاخص‌های اقتصادی نیز صدمه می‌زند. این فساد گاه در قالب «رشوه» نمود می‌یابد، گاه به گونه «اختلاس» خود را نشان می‌دهد و گاه به شکل «تقلب» یا اشکال دیگر بروز می‌کند. ساخت انحصاری در قدرت یا عدم نظارت بر فعالیت نهادها، زمینه را برای ظهور و بروز انواع فسادهای مالی فراهم می‌کند. در سال‌های قدرت دولت نهم و دهم، سطح نظارتی بر فعالیت‌های مالی به‌شدت کاهش پیدا کرده بود به‌طوری‌که با گذشت چهار سال از پایان دولت مهرورز همچنان ابعاد تازه‌ای از پرونده‌های تخلفات مالی کشف می‌شود. بروز این ابعاد در حالی رخ می‌دهد که قرار بود رییس‌‌ دولت مهرورز اسامی اختلاس‌گران و فاسدان مالی را هر لحظه از جیبش درآورد. او که معروف به معجزه‌ هزاره سوم بود، مدعی بود: «۳۰۰ نفر، ۶۰ درصد پول‌های کشور را در جیب خود گذاشته و پس‌ نمی‌دهند.» و مدام فریاد «بگم‌بگم» سر‌می‌داد تا رقیبان خود را بترساند اما هیچ‌وقت این لیست از جیب‌های کاپشن معروف احمدی‌نژاد بیرون نیامد.
صد میلیارد تومان اختلاس یک کارمند باسابقه خزانه‌داری شرکت ملی اکتشاف نفتی ایران شاید به اندازه اختلاس چند هزار میلیاردی بابک زنجانی، اذهان را درگیر نکرد اما همچنان جای خالی «نظارت نهادهای متولی» پررنگ است.
پیگیری‌های صورت‌گرفته «وقایع‌اتفاقیه» برای صحبت با مقامات و مسئولان شرکت ملی اکتشاف نفتی به نتیجه نرسید و اعلام کردند تا زمان اعلام ابعاد دقیق‌تر ماجرا، اجازه مصاحبه ندارند و فقط مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت می‌تواند پاسخ پرسش‌ها را بدهد.
برای روشن‌ترشدن ابعاد قضیه به سراغ کسری نوری، مدیرکل روابط عمومی شرکت نفت رفتیم. نوری در گفت‌وگو با «وقایع‌اتفاقیه» از اختلاس نفتی گفت. باوجوداینکه هنوز ابعاد قضیه و میزان دقیق اختلاس معلوم نیست ولی نوری با حوصله پاسخگوی سوالات بود. او در ارتباط با میزان اختلاس گفت: «ابعاد دقیق این پرونده مشخص نیست. از طرف دیگر، تیم‌های تحقیق و بررسی به محض مطلع‌شدن، تحقیقات خود را آغاز کردند».
نوری درباره چگونگی رسانه‌ای‌شدن اختلاس گفت: «در هر اختلاس مالی، اسناد دستکاری می‌شود. در این قضیه نیز مدیر مالی شرکت متوجه امر شد و بلافاصله مراتب پیگیری را به مراجع مربوطه خبر داد».
مدیرکل روابط عمومی درباره فرد اختلاس‌گر نیز گفت: «برخی رسانه‌ها گمانه‌زنی‌هایی درباره اینکه این فرد تازه‌کار بوده، منتشر کردند که این کذب است. این فرد یکی از کارمندان موجه خزانه‌داری شرکت اکتشاف ملی نفت بود که 30 سال نیز سابقه کار در این شرکت را داشته است. همین امر باعث تعجب شده که فردی با این سابقه چگونه دست به اختلاس می‌زند. از طرف دیگر معلوم نیست این فرد همدستی داشته یا به‌تنهایی این کار را انجام داده است».
نوری درباره زمانی که این فرد اختلاس‌ها را آغاز کرده بود، گفت: «این کارمند باسابقه از سال 1388 کار دستکاری حساب‌های مالی و اختلاس را از مبالغ کم شروع کرده بود که با گذشت زمان مبلغ قابل‌توجهی شد و مدیران مالی شرکت متوجه قضیه شدند».
نوری درباره نظارت‌های شرکت نفت تصریح کرد: «یکی از بحث‌هایی که درباره این موضوع مطرح شده، ‌این است که نظارت‌ها در این شرکت به چه صورتی بوده که منجر به این اختلاس شده ولی برای پاسخ به این پرسش، اول باید کارگروه‌های تحقیقاتی و قضایی تمام شود. حدس و گمانه‌زنی زیاد است. یکی از شائبه‌ها وجود همدست یا همکاری برخی دراین‌خصوص است ولی برای رسیدن به این پاسخ نیز باید صبر کرد. در این مرحله، پاسخ هیچ پرسشی را نمی‌توان به قطع و یقین داد.»
نوری درباره وضعیت متهم ادامه داد: «فرد اختلاس‌گر همان روزی که قضیه برملا شد از کشور خارج شد و به کانادا گریخت.» نوری در ادامه نسبت به پولی که این فرد از بیت‌المال برداشته، گفت: «اختلاس مربوط به مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت است که درواقع پول فروش نفت نبوده بلکه از مبالغی که به شرکت اکتشاف داده می‌شود، برداشت شده است».
بعد از رسانه‌ای‌شدن اختلاس، برخی کارشناسان نسبت به این قضیه واکنش نشان داده و وقوع کلاهبرداری‌های مالی این‌چنینی را ناشی از بزرگ‌شدن بیش از حد مجموعه وزارت نفت و شرکت‌های تابعه، ورود گسترده و بی‌ضابطه افراد از خارج مجموعه نفت می‌دانند.
نوری ادعای فوق را به‌شدت رد کرد و گفت: «فردی خارج از سیستم شرکت اکتشاف مرتکب جرم مالی نشد بلکه این جرم توسط یکی از افراد باسابقه شرکت انجام شده است. شرکت ملی نفت در سال‌های اخیر تلاش‌های فراوانی کرده که مجموعه را ساماندهی کند و ادعای بزرگ‌بودن وزارت نفت حقیقت ندارد».
او در پایان، هرگونه قضاوت را به بعد از اعلام نتایج تیم تحقیقاتی موکول کرد.
با توجه به صحبت‌های نوری، فرد متواری از سال 88 و در زمان دولت احمدی‌نژاد اختلاس خود را شروع کرده است. در زمان احمدی‌نژاد، اختلاس بانکی زنجانی که بزرگ‌ترین رقم در تاریخ وزارت نفت بود، کنترل‌ها را شدیدتر کرد. با توجه به اینکه در زمان زنگنه، نظارت‌های شدیدی بر وزارت نفت حاکم بود، فرد متخلف قبل از اینکه میزان اختلاسش، رقم بالایی باشد، لو می‌رود.


ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
کد تصویر را در کادر وارد کنید