شماره 524 - شنبه 23 دی 1396


پرونده تجمیع کارت‌های بانکی روی میز بانک مرکزی

 داود محمدبیگی، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه پرونده تجمیع کارت‌های بانکی روی میز بانک مرکزی است، گفت: بانک‌ها در حال آماده‌سازی برای صدور کارت‌های هوشمند هستند.
به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، محمدبیگی به برگزاری جلسه مشترک بانک مرکزی با بانک‌ها اشاره کرد و گفت: یکی از موضوع‌هایی که هم‌اکنون در حال بررسی و اجرایی‌شدن است، بحث آماده‌سازی بانک‌ها برای پیاده‌سازی استانداردهای امنیتی و صدور کارت‌های هوشمند است.
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی تصریح کرد: تاکنون در کشور دو، سه‌بار به سمت کارت‌های هوشمند رفته‌ایم ولی به ‌دلیل اینکه الزام خاصی از نظر داخلی برای استفاده از این کارت‌ها وجود نداشت، زیاد از کارت‌های هوشمند استفاده نکردیم. محمدبیگی، یکی از چالش‌های اصلی در حوزه ارتباطات بین‌المللی را بهره‌گیری از کارت‌های هوشمند در نظام بانکی داخلی دانست و تاکید کرد: برای این مهم باید دو اقدام انجام شود؛ نخست اینکه زیرساخت‌های بانک‌ها آماده و دوم اینکه قوانین و مقررات این کارت‌ها فراهم شود به نحوی که هر بانکی کارت هوشمند صادر می‌کند بتواند در خارج از کشور نیز مورد استفاده قرار گیرد.
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، عملیاتی‌شدن روش مذکور را نیازمند برخی پروتکل‌های ارتباطی عنوان کرد و گفت: پروژه‌ای را به‌همین‌منظور از 6 ماه گذشته آغاز کرده‌ایم و امیدواریم تا تیرماه سال آینده آن را به اتمام برسانیم تا کشور ما استانداردهای هوشمند‌سازی کارت‌ها را رعایت کنند.
او درباره اینکه آیا بعد از آماده‌سازی استانداردها، تغییری در کارت‌های بانکی ایجاد خواهد شد، تصریح کرد: تغییرات در حوزه کارت، یکی از بحث‌های چالشی و جدی است و به‌همین‌دلیل در کشورهای دیگر باوجود اقداماتی که انجام شده هنوز نتوانسته‌اند کارت‌ها را تجمیع کنند.
این مقام مسئول در بانک مرکزی با تاکید بر اینکه یکی از موضوع‌های اصلی در این حوزه، هزینه‌هایی است که این کار می‌تواند به بانک‌ها تحمیل کند، گفت: سیاست بانک مرکزی در این حوزه، تعریف محصولات جدید است که مشتری هم بتواند از خدمات کارت‌های هوشمند در پرداخت‌های برون‌خط و هم از پرداخت‌های خارج از کشور استفاده کند.
او در تعریف پرداخت‌های برون‌خط این نکته را مورد تاکید قرار داد که در این روش، نیازی نیست همیشه ارتباط مرکز (بانک صادرکننده کارت) برقرار باشد، بر‌همین‌اساس این امر به دو شکل بدون رمز یا حتی با رمز و به‌صورت آفلاین انجام می‌شود. در این روش به هر دلیلی اگر شبکه قطع بود اما باز کار مشتری انجام می‌شود.
او پرداخت‌های خارج از کشور را یکی دیگر از ابزارهای هوشمندسازی کارت‌های بانکی برشمرد و گفت: این کارت‌ها ریالی هستند و مشتری از همین کارت در خارج از کشور استفاده می‌کند به‌این‌صورت که با توجه به نرخی که با بانک توافق شده، بانک مبلغ ارز را پرداخت کرده ولی از حساب مشتری ریال برداشت می‌کند.
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در همین ارتباط به روابط بانکی ایران و روسیه اشاره کرد و گفت: با روسیه هم همین مدل را داریم منتها این مسئله در حوزه کارت‌های هوشمند نبوده بلکه در حوزه کارت‌های مگنت در حال انجام است.
او با تاکید بر اینکه حرکت به سمت EMV حدود 600 تا700 میلیون دلار هزینه در حوزه کارت خواهد داشت، تصریح کرد: این هزینه نباید یکباره پرداخت شود بلکه باید به‌تدریج و هر زمان که تاریخ کارت‌ها تمام می‌شود بانک‌ها آماده باشند کارت جدید را با قابلیت هوشمند در اختیار مشتری قرار دهند.


ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
کد تصویر را در کادر وارد کنید