شماره 524 - شنبه 23 دی 1396

ترامپ بار دیگر تهدید کرد
اگر کمک‌های سازمان ملل به خاورمیانه قطع شود

کیمیا نصیری
خبرنگار گروه جهان

 تهدید «دونالد ترامپ» رییــس‌جمــــهور ایالات‌متحده درباره کاهش کمک‌های بین‌المللی آمریکا به «سازمان ملل متحد» موسوم به (UNRWA) ، بسیاری از تحلیلگران جهانی را نگران کرده است. به گزارش «گاردین»، «پنی موردانت» وزیر امور توسعه بین‌الملل در انگلیس اعلام کرد؛ «قطع بودجه یو. ان. آر. وا توسط آمریکا بحرانی است که نه‌تنها خاورمیانه بلکه امورات بسیاری از کشورهای دیگر در جهان و حتی انگلیس را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.» وی افزود که در همه دوران خدمتش، با معضلی به این بزرگی روبه‌رو نشده است. قطع بودجه 350 میلیون دلاری که آمریکا هر ساله به سازمان ملل اعطا می‌کرد، به ظن کارشناسان سازمان ملل، تصمیمی شتاب‌زده و کودکانه به نظر می‌رسد زیرا در نگاه اول این تصمیم آمریکا، وضعیت معیشتی مردم فلسطین را نشانه گرفته است اما بخش عظیمی از این بودجه توسط اسراییلی‌ها مصرف می‌شد. با قطع این کمک بزرگ مالی اوضاع کل منطقه اشغالی وخیم خواهد شد. علاوه‌براین مسئله، پیامدهای استراتژیک و سیاسی ناشی از این تصمیم گریبان خود آمریکا و متحدانش را خواهد گرفت. انگلیسی‌ها نسبت به قطع این کمک‌ها واکنش‌های صریحی نشان دادند.
با اتخاذ این تصمیم، سازمان ملل متحد مجبور خواهد شد کمک‌های خود را به 5میلیون فلسطینی متوقف کند. همچنین نیم میلیون کودک در خاورمیانه با استفاده از این بودجه بین‌المللی به تحصیلات خود ادامه می‌دهند. این کودکان تنها در «غزه» یا فلسطین اشغالی به سر نمی‌برند. اردن، سوریه و لبنان دیگر کشورهای مورد حمایت سازمان ملل هستند که از این بودجه بین‌المللی استفاده می‌کنند. غیر‌از هزینه‌های تحصیلی، این کمک‌ها بخشی از هزینه‌های درمانی را نیز در خاورمیانه تامین می‌کند. یک میلیون و هفتصد هزار نفر هم‌اکنون تحت پوشش درمانی سازمان ملل هستند. در میان آنان تعداد بیمارانی که بر اثر جنگ سلامت‌شان را از دست دادند، بیش از سایرین است، همچنین 40 هزار نفر معلول جنگی و غیرجنگی نیز توسط سازمان ملل تامین می‌شوند.
تاثیر توقف کمک‌های سازمان ملل متحد، بیش از آن چیزی است که تصور می‌توان کرد. با بدتر شدن اوضاع خاورمیانه پیش‌بینی می‌شود، ثبات نسبی حاکم شده در منطقه از بین برود. اردن کشوری است که فعلا از جریان «بهار عربی» مصون مانده است. با سخت‌تر شدن اوضاع اقتصادی در خاورمیانه ممکن است، مردم این کشور مانند دیگر ملت‌های عرب دست به قیام بزنند. این مسئله‌ای است که حکومت اردن را نگران می‌کند. در اردن دو میلیون پناهنده فلسطینی زندگی می‌کنند، با قطع بودجه سازمان ملل، نرخ بیکاری بالا خواهد رفت و این مشکل باعث بروز مشکلات جدی و عصبانیت مردم این کشور از همسایگان بی‌پناه خود خواهد شد. پیش‌تر پادشاه اردن، «عبدالله» دراین‌باره به آمریکا هشدار داده و گفته بود: «ثبات و دوام حکومت اردن، با افزایش نارضایتی مردم زیر سوال خواهد رفت.» در سوریه نیز توقف و حتی کاهش این بودجه، تاثیری پررنگ خواهد گذاشت زیرا با افزایش فقر، امکان پیوستن توده‌های مردم به گروه‌های تروریستی به‌ویژه «داعش» که پیش‌تر هم با وعده پول، بسیاری را به خود جذب کرده بود، زیاد خواهد شد. انگلیس از طریق سازمان توسعه بین‌الملل، برنامه‌ای را برای مدیریت بحران و مقابله با وضعیت نابسامان اقتصادی در خاورمیانه پیاده کرده است. این کشور با استفاده از نیروهای متخصص حاضر در منطقه تلاش کرده است تا اوضاع اقتصادی و معیشتی را مدیریت کند. اما با وجود تهدیدات اخیر ترامپ، برنامه‌ریزی‌های انگلیس بی‌ثمر خواهد ماند. ازاین‌رو، مقامات انگلیسی نسبت به این موضع‌گیری ایالت متحده به شدت ناراضی و نگران به نظر می‌رسند.


ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
کد تصویر را در کادر وارد کنید