شماره 524 - شنبه 23 دی 1396


تاثیرات 2030 در عربستان ادامه دارد

 تحولات در عربستان ادامه دارد. این تحولات که در راستای سند 2030 بوده موجب خبرساز شدن عربستان در چند ماه اخیر شده است.
نمایشگاه خودرو برای زنان
زنان عربستان‌سعودی روز پنجشنبه هفته پیش در نخستین نمایشگاه خودروی اختصاصی زنان واقع در بازار المال جده شرکت کردند. به گزارش اقتصاد آنلاین، این نمایشگاه تنها چند ماه پس از صدور مجوز رانندگی برای زنان، راه‌اندازی شده است. پیش‌تر زنان عربستان نه‌تنها از حق رانندگی محروم بودند بلکه برخی از آنان به خاطر رانندگی جریمه یا زندانی شده بودند. فرمان اجازه رانندگی خودرو، موتورسیکلت و کامیون که از سوی ملک سلمان، پادشاه سعودی در تابستان سال ۲۰۱۷ صادر و امضا شده تا ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی اجرایی خواهد شد.
زنان عربستانی در ورزشگاه
زنان عربستانی همچنین برای اولین‌بار توانستند به ورزشگاه‌های فوتبال بروند. به گزارش ورزش سه، در هفته هفدهم رقابت‌های سوپر لیگ دولت عربستان سه ورزشگاه را برای حضور زنان معرفی کرده است. ورزشگاه بین‌المللی فهد در ریاض پایتخت عربستان که دو تیم الهلال و الاتحاد در آن به میدان خواهند رفت. استادیوم شاه عبدالله در جده قسمت غربی این کشور و همین‌طور استادیوم شاهزاده محمد بن فهد در دمام قسمت شرقی کشور عربستان سعودی.
ورود زنان بالای 25 سال بدون محارم آزاد شد
دولت عربستان‌سعودی در اقدامی دیگر اعلام کرد زنان خارجی بالای 25 سال می‌توانند به تنهایی و بدون همراهی محرم برای گردشگری به این کشور سفر کنند. ایسنا به نقل از پایگاه روسیا الیوم نوشت: «منابع رسانه‌ای سعودی به نقل از عمرالمبارک، مدیر اداره گذرنامه در سازمان گردشگری و آثار ملی سعودی، اعلام کردند که از این پس برای زنان خارجی بالای 25 سال به منظور ورود به این کشور، بدون همراهی محرم، روادید گردشگری صادر می‌شود.» به گفته المبارک، روادید گردشگری به صورت جداگانه صادر می‌شود و برای 30 روز معتبر خواهد بود و با روادید اشتغال، حج و عمره و سفر عادی متفاوت است.
به گفته منابع رسانه‌ای، قوانین جدید صدور روادید در سه ماهه نخست سال جاری میلادی منتشر خواهد شد. به نوشته روسیا الیوم، در یک دوره آزمایشی صدور روادید گردشگری در عربستان بین سال‌های 2008 و 2010، حدود 32 هزار گردشگر به این کشور سفر کردند.


ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
کد تصویر را در کادر وارد کنید