شماره 524 - شنبه 23 دی 1396

علی مطهری با اشاره به تجمع دو هفته پیش مشهد:
حزب‌‌الله و احمدی‌نژادی‌ها دعوت‌کننده بودند

 وقایع‌اتفاقیه: اینکه چه کسی تجمعات مشهد را آغاز کرد و چه گروهی باعث شدند بخشی از مردم در پنجشنبه دو هفته پیش به میدان شهدای مشهد بیایند و «نه به گرانی» بگویند هنوز هم در ابهام است. تا اینجای کار علاوه‌بر تمام حرف‌وحدیث‌هایی که درمورد حمایت امام‌جمعه مشهد از این تجمع زده شده، یاران حلقه محمود احمدی‌نژاد نیز جزو لیست مظنونان بودند. دیروز اما علی مطهری یک گروه جدید را هم به لیست آنهایی که به آمدن برخی مردم به میدان شهدای مشهد نقش داشتند، اضافه کرد؛ «انصار حزب‌الله مشهد» گروهی که بعد از ماجرای مخالفت با حضور زنان در ورزشگاه‌ها در تابستان امسال آن‌چنان خبری از آنها نبود و حالا علی مطهری معتقد بود شاخه مشهد این گروه در کنار اطرافیان محمود احمدی‌نژاد در شکل‌گیری این تجمع نقش داشته‌اند. او البته از مواضع احمد علم‌الهدی، امام‌جمعه مشهد نیز درمورد ناآرامی‌های مشهد انتقاد کرد. حالا 16 روز از شروع ناآرامی‌ها در مشهد می‌گذرد و هنوز هیچ پاسخ روشنی وجود ندارد. محمود احمدی‌نژاد که یکی از متهمان احتمالی بود و در تمام این مدت ترجیح داده بود سکوت کند بالاخره روز پنجشنبه رویت شد و دیداری با شخصیت‌های مناطق کردنشین داشت. حالا هرچند لیست متهمان سه عضو دارد اما هنوز هیچ‌کس این اتهام را نپذیرفته است.

معنی ندارد آستان قدس مالیات ندهد
علی مطهری در پاسخ به این پرسش که آیا درست است که امام‌جمعه‌ مشهد در شکل‌گیری اعتراضات نقش داشته، گفت: «شخص ایشان را من نمی‌دانم ولی آن کسانی که در مشهد ابتدا دعوت به تجمع کرده‌اند یکی «سایت حزب‌الله مشهد» بوده که اینها قبلا کنسولگری عربستان در مشهد را تخریب کرده‌اند و دیگری هم پیروان آقای احمدی‌ن‍ژاد بوده‌اند که از طریق فضای مجازی دعوت به تجمع کرده بودند. آقای علم‌الهدی هم در نماز جمعه‌ آن هفته [به این مضمون] گفته بودند بخش اولش یعنی شعار مرگ بر روحانی خوب بود اما بقیه‌اش خوب نبود که البته این حرف خوبی نیست.» به گزارش خبرآنلاین، نماینده تهران در مجلس در ادامه تاکید کرد: «نامه‌ای که هاشمی‌رفسنجانی در سال ۸۸ به رهبری نوشتند به نظرم سند افتخاری است که ایشان تاکید کردند اگر از اینجا جلویش را نگیریم نمی‌توانیم کاری کنیم. در شرایط امروز و بعد از حوادث اخیر، مجلس و دولت نباید حالت انفعال پیدا کنند؛ اگر لازم است فعلا قیمت بنزین افزایش یابد و از این منبع اصلاحات اقتصادی انجام شود. این‌طور نباشد که بعد از چند تا شلوغی همه بگویند قیمت بنزین افزایش پیدا نمی‌کند و یارانه کسی قطع نمی‌شود». او همچنین گفت: «اگر به تبلیغات زمان انتخابات برگردیم، متوجه می‌شویم در آن زمان هم رفتاری که آقای قالیباف با آقای روحانی داشت و کمتر از آن رفتاری که آقای رییسی داشت در روح و روان مردم تاثیر خود را برجای گذاشته است؛ اینکه بگوییم این سه هزار میلیارد یا هشت هزار میلیارد را چه کسی برد یا چه کسی خورد شاید درست نباشد و ممکن است خیلی از این موارد و اختلاس‌هایی که نام برده می‌شود، معوقات بانکی باشد؛ درواقع دزدی نشده، اختلاسی نشده باید بروند پول را برگردانند». نایب‌رییس مجلس همچنین در تحلیل اعتراضات اخیر گفت: «امروز یک گام پا را فراتر گذاشته‌ایم. سال ۸۸ کسی جرات نمی‌کرد اما امروز می‌بینیم هم اصولگرایان و هم اصلاح‌طلبان حق اعتراض را قبول دارند ولی اصلاح‌طلبان همان موقع هم می‌گفتند». او خاطرنشان کرد: «در این اعتراضات شاهد عدم حضور معترضان ۸۸ بودیم؛ شعارهایی از نوع شعارهای ۸۸ نداشتیم و به‌همین‌دلیل اتهاماتی که می‌زنند که برانداز و غیرانقلاب هستند، غلط است؛ باید نگاهشان را به معترضان ۸۸ تغییر دهند». مطهری تاکید کرد: «مسئله دیگر، تعیین‌تکلیف نهادهایی از قبیل ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و بنیاد مستضعفان است که اینها بعد از سرنگونی حکومت شاه و تعیین‌تکلیف اموال به‌طور موقت ایجاد شدند اما امروز به شکل کارتل و تراست‌های اقتصادی درآمدند و بخشی از اقتصاد کشورند و باید اصلاح شوند؛ جز این راه، راه دیگری نداریم، هر کسی یا هر نهادی که درآمدی دارد باید مالیات بدهد؛ معنی ندارد که بگوییم آستان قدس معاف از مالیات است».

مسئول انصار حزب‌الله مشهد در گفت‌و‌گو با «وقایع‌اتفاقیه»:
ما از مردم مشهد دعوت نکردیم
حمید استاد، مسئول انصار حزب‌الله مشهد می‌گوید این گروه هیچ نقشی در برگزاری تجمع مشهد و دعوت از مردم برای حضور در این تجمع نداشته و حتی معتقد است این تجمع، دعوت‌کننده خاصی نداشته است. گفت‌وگوی «وقایع‌اتفاقیه» با حمید استاد را در ادامه می‌خوانید:
آقای علی مطهری در اظهارات جدیدشان اعلام کرده‌اند در آغاز تجمعات مشهد، انصار حزب‌الله مشهد هم نقش داشته و در سایت خود برای این تجمع از مردم دعوت کرده است. این موضوع صحت دارد؟
خیر، این موضوع درست نیست. هیچ‌گونه بیانیه، اطلاعیه و دعوتی به تجمعی توسط انصار حزب‌الله مشهد صورت نگرفته است. ما یک سایت انصار‌نیوز داریم که الان فیلتر شده و اصلا فعالیتی ندارد.
چرا فیلتر شده است؟
چند سال قبل به‌ دلیل برخی مطالبی که منتشر شده بود فیلتر شده و دیگر به ما نگفتند علت فیلترشدن چه مسئله‌ای است. ما هم پیگیری نکردیم و الان این سایت از دسترس خارج شده است.
کانال تلگرامی چطور؟ آن را هم ندارید؟
کانال انصار‌نیوز را داریم که برای پایگاه خبری شورای هماهنگی حزب‌الله است و در آن هم هیچ دعوتی برای حضور در تجمع مشهد صورت نگرفته بود.
گروه شما در مشهد چند نفر عضو دارد؟
ما یک تشکل مردمی هستیم و الان هم با توجه به فرمایشات مقام‌معظم‌رهبری بعد از زلزله کرمانشاه به این شهر آمده‌ایم و اصلا یک ماه‌و‌نیم است در کرمانشاه حضور داریم. همه از آن زمان تا الان در کرمانشاه و در روستاهای این شهر مشغول کمک به مردم هستیم.
حالا با توجه به اینکه با بافت شهر مشهد آشنا هستید نگاهتان به تجمع مشهد چیست؟ قبول دارید که جنس این تجمع با سایر تجمع‌ها متفاوت بوده است؟
از آنجایی که من در روز وقوع این تجمع در مشهد نبوده‌ام، نمی‌توانم تحلیل دقیقی از این موضوع داشته باشم و نمی‌دانم چه کسانی لیدر این تجمعات بودند؛ البته حدس می‌زنم لیدر خاصی به‌صورت علنی وجود نداشته است.
اما در هفته‌های اخیر انصار حزب‌الله، آقای علم‌الهدی و حامیان احمدی‌نژاد متهم به راه‌اندازی تجمع مشهد شده‌اند. دراین‌مورد چه نظری دارید؟
من قبول ندارم که گروه خاصی مسئول راه‌اندازی این تجمع بوده‌اند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
کد تصویر را در کادر وارد کنید