شماره 548 - سه شنبه 24 بهمن 1396

نگاهی به نظام جدید مهاجرتی ایالات‌متحده
جوانان سنی‌مذهب حق ورود به آمریکا ندارند
تجدیدنظر در قانون اعطای ویزای کار خبر خوبی برای بسیاری از مهاجران تحصیلکرده و باهوش است که البته مسلمانان سنی تحت شرایطی از آن حذف شده‌‌اند

  اواخر ماه گذشته، کاخ سفید چارچوب قانون‌گذاری برای اصلاحات قوانین مهاجرت ارائه داد. برخی از نکات مهم این طرح بسیار آشنا بودند: 25 میلیارد دلار که رییس‌جمهور آمریکا، «ترامپ» می‌خواهد با آن دیوار مرزی با مکزیک بسازد و به حامیانش در زمان تبلیغات انتخاباتی قول داده بود. یکی دیگر از موارد مهم این لایحه، کنارگذاشتن قانون حمایت یا حفاظت از آن دسته مهاجرانی است که به‌عنوان کودک وارد آمریکا می‌شوند. لایحه اصلاح قانون مهاجرتی که ترامپ به کنگره ارائه داده است، همچنین در پی محدودکردن سهمیه ویزا برای اعضای خانواده است که اجازه می‌دهد تا خواهران و برادران و والدین مهاجران هم به آمریکا مهاجرت کنند که به مهاجرت زنجیره‌ای شهرت دارد.
قطعا لایحه دولت در مورد مهاجرت بدون تغییر توسط کنگره تصویب نخواهد شد. لوایح دیگری هم به قصد اصلاح قوانین مهاجرت، قرار است به‌زودی به کنگره معرفی شود. درحالی‌که هیچ یک از این لوایح تاکنون به رای گذاشته نشده‌‌اند، نگاهی به آنها نشان می‌دهد که محتوای‌شان، چشم‌اندازی از تغییر اساسی در نظام مهاجرت در آمریکا در پیش دارد. مهم‌ترین تغییرات در بخش مهاجرت خانواده رخ خواهد داد. اما با اینکه حتی برخی از دموکرات‌ها مخالفت خود را با محدودسازی اتحاد دوباره خانواده از راه محدودکردن اعطای ویزا فقط به فرزندان و همسر اعلام کردند، احتمال زیادی وجود دارد که آنها هم سرانجام برخی از این محدودیت‌ها را بپذیرند. دلیلش بسیار ساده است: برای اینکه در انتخابات 2018 موفق شوند، آنها به رای کارگران سفید احتیاج دارند. این رای‌دهندگان هم پیوسته مخالفت خود را با مهاجرت به‌طور کلی و مخصوصا مهاجرت زنجیره‌ای ابراز کرده‌اند. اگر طرح کاخ سفید رای بیاورد آنها دیگر نمی‌توانند غیر‌از فرزندان زیر 18 سال و همسران‌شان کسی دیگر از اعضای خانواده را به آمریکا ببرند؛ بنابراین بهتر است آن دسته از شهروندان آمریکا که اقامت دایم دارند مانند دارندگان گرین کارت، زودتر فرم‌های مهاجرت را برای والدین و خواهران و برادران‌شان پر کنند. فرم‌هایی که تا قبل از تصویب این قانون پر شوند، بر‌اساس قانون قدیم بررسی می‌شوند و از شمول قانون جدید خارج می‌شوند. دومین حوزه مهمی که لایحه پیشنهادی به آن می‌پردازد، قانون ویزای کار است یا ویزایH-B1 است که به شرکت‌ها و کمپانی‌های آمریکایی اجازه می‌دهد که نیروی کار متخصص و ماهر مانند مهندسان و برنامه‌نویسان کامپیوتر و دانشمندان را از سراسر دنیا استخدام کنند. هم طرح کاخ سفید و هم قانون مهاجرتی که «جف فلیک» و «اورین هاچن»، دو نفر از سناتورهای کنگره ارائه داده‌اند، در نظر دارد بخشی از ویزاهای آزاد شده از محل حذف لاتاری، قرعه‌کشی سالانه برای ویزای آمریکا را به کارگران حرفه‌ای و ماهر اختصاص دهد. یک خبر خوب وجود دارد و آن اینکه سهمیه کشوری هم حذف شده است. کمیته حقوقی سنا درحال بررسی طرح فلیک- هاچن است و احتمالا این طرح هم با تغییراتی مواجه شود. حقیقت این است که این لوایح و پیشنهادات قصد دارد که دانشجویان خارجی مستعد را مخصوصا در رشته‌های تکنولوژی و علوم در آمریکا نگهدارد.
حذف مسلمانان سنی
تجدیدنظر در قانون اعطای ویزای کار خبر خوبی برای بسیاری از مهاجران تحصیلکرده و باهوش است که البته مسلمانان سنی تحت شرایطی از آن حذف شده‌‌اند. در 5 فوریه 2018، مجله سیاست خارجی محتوای گزارشی را از وزارت امنیت داخلی منتشر کرد که بر‌اساس آن به دولت ایالات‌متحده توصیه شده بود تا پیوسته شرایط برخی از شهروندان را ارزیابی کند. در ادامه این گزارش، ‌این دسته شهروندان روشن شده‌اند، آنها مسلمانان سنی بودند که در برابر آموزه‌های تروریستی آسیب‌پذیر هستند. شاخص‌هایش عبارتند از: جوان و مرد بودن و داشتن تبار خاورمیانه‌ای، جنوب آسیا و آفریقا. بخش هشداردهنده این گزارش این است که فقط پیروان یک دین و نیز شهروندان مناطقی خاص در دنیا هدف این اقدامات نظارتی در نظر گرفته شدند. اعمال چنین اقداماتی که لزوما نیاز به تصویب قانون ندارد، به این معناست که آن دسته از مسلمانان سنی مذهبی که سال‌های زیادی است به آمریکا مهاجرت کرده‌اند، می‌توانند موضوع نظارت دائم و بازپرسی قرار گیرند. آن دسته از مسلمانانی که برای مهاجرت یا ویزاهای دیگر اقدام می‌کنند، می‌توانند انتظار داشته باشند که همه جنبه‌های زندگی‌شان دائما وارسی شود، از پست‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی تا سازمان‌هایی که عضو آن هستند. درواقع چنین نظارتی بسیار موثرتر از فرامین اجرایی رییس‌جمهور در منع مسلمانان از ورود به آمریکاست. قانون جدید اصلاحی مهاجرت در آمریکا که احتمالا توسط دولت ترامپ خیلی زود اجرایی شود، ضد خانواده، ‌ضد مسلمان اما البته طرفدار باهوشان است. این نشان می‌دهد که اصلاحات مهاجرتی احتمالا میلیون‌ها نفر را در سراسر دنیا که در آمریکا خانواده داشته یا علایق و روابط کاری یا تجاری دارند را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. اسلام‌هراسی و مهاجرت در دوره ترامپ در هم تنیده شده است و هر کسی که امیدوار است این محدودیت‌های بیگانه هراسانه را برطرف سازد، باید از هم‌اکنون شروع کند.
الجزیره - مترجم: نرجس خاتون براهویی


ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
کد تصویر را در کادر وارد کنید