شماره 548 - سه شنبه 24 بهمن 1396

قوه‌قضاییه مرگ کاووس سید امامی را بررسی می‌کند
مطهری:لحظه خودکشـی فیلم ندارد
علاءالدین بروجردی: کاووس سیدامامی در فیلم مذکور پیراهن خود را درآورده و برای خودکشی آماده می‌شود

 وقایع‌اتفاقیه: «شنیده‌ام خودکشی کرده‌اند اما از جزییات آن اطلاعاتی ندارم». این را سخنگوی قوه‌قضاییه در ارتباط با مرگ کاووس سید امامی، استاد دانشگاه امام صادق و فعال محیط‌زیست گفته است که در دو روز اخیر خبر فوتش در زندان اوین را مسئولان قضایی «خودکشی» خوانده‌اند. حالا مجلس نیز وارد عمل شده و خواهان ارائه توضیحات در مورد علت مرگ سید امامی شده است. بااین‌حال تا‌به‌حال تنها دو مقام رسمی یعنی دادستان تهران و سخنگوی قوه قضاییه در مورد این مرگ اعلام نظر کرده‌اند. در این میان رییس دادگاه انقلاب هم از وضعیت پرونده سایر فعالان محیط‌زیستی که هم‌اکنون در بازداشت به سر می‌برند و دادستانی جرم آنها را امنیتی اعلام کرده اطلاع داشته است. حال باید دید با بررسی‌های بعدی مجلس چه نکاتی از پرونده مرگ سیدامامی روشن خواهد شد؟
خودکشی سیدامامی در حال بررسی است
روز گذشته سخنگوی قوه‌قضاییه با بیان اینکه خودکشی سیدامامی در حال بررسی است تا ببینیم چگونه اتفاق افتاده است، درباره بازداشت تعدادی از فعالان محیط‌زیست گفت: «اینکه برای چه کسانی و به چه میزانی اتهام‌شان اثبات می‌شود باید تا پایان بررسی‌ها و دادگاه صبر کرد.» به گزارش ایلنا، غلامحسین محسنی اژه‌ای، درباره بازداشت تعدادی از فعالان محیط‌زیست و ادعای خودکشی سید کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط‌زیست گفت: «افرادی به اتهام دادن اطلاعات طبقه‌بندی شده از مراکز حساس به سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه ازجمله رژیم صهیونیستی و آمریکا در روزهای گذشته دستگیر شده و بعضی از آنها در بازداشت هستند». وی ادامه داد: «فرد مورد نظر شما جزو همان بازداشت‌شدگان بوده است اما اینکه برای چه کسانی و به چه میزانی اتهام‌شان اثبات می‌شود، باید تا پایان بررسی‌ها و دادگاه صبر کرد.» معاون اول قوه‌قضاییه در پاسخ به این سوال که علت درگذشت سیدکاووس سیدامامی چه بوده است، تاکید کرد: «من هم شنیده‌ام ایشان خودکشی کرده‌اند اما هنوز از جزییات آن اطلاع ندارم.» محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال که باتوجه به خودکشی سیدکاووس سیدامامی و دو نفر دیگر در زمان اعتراضات که موجب سوال برای مردم و ایجاد این شبهه شده که چرا سازمان زندان‌ها مراقبتی نسبت به بازداشت‌شدگان ندارد، آیا قوه‌قضاییه برنامه‌ای برای رسیدگی به این تقصیر از سوی سازمان زندان‌ها دارد؟ تصریح کرد: «مراقبت می‌شود اما این موضوع اخیر نیز در حال بررسی است که ببینیم چگونه اتفاق افتاده است.» وی در پاسخ به این سوال که آیا در رابطه با بازداشت‌های اخیر که در اعتراضات صورت گرفت، قوه‌قضاییه گزارشی را به نهادهای بالادستی مانند مقام معظم رهبری یا شورای‌عالی امنیت ملی داده است؟ تصریح کرد: «قوه قضاییه از طریق دبیرخانه یا از طریق دیگر اطلاعات کامل را به شورای‌عالی امنیت ملی داده است.»
پرونده متهمان مرتبط با جاسوسی فعلا در دادسرای امنیت مطرح است
همچنین رییس دادگاه انقلاب گفت که پرونده افراد دستگیر شده مرتبط با جاسوسی در دادسرای امنیت مطرح است و هنوز به دادگاه انقلاب نیامده است. به گزارش ایسنا، موسی غضنفرآبادی درباره دستگیری چند نفر مرتبط با یک پرونده جاسوسی، بیان کرد: «پرونده افراد دستگیر شده فعلا در دادسرای امنیت مطرح است. وی افزود: پرونده این افراد پس از رسیدگی در دادسرای امنیت به دادگاه انقلاب ارسال می‌شود؛ البته تاکنون پرونده به دست ما نرسیده است. غضنفرآبادی از تعداد این افراد اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: اتهامات این افراد، جاسوسی است.
اعلام آمادگی سپاه برای ارائه مستنداتی درباره مرگ سیدامامی
در همین زمینه اعلام شد فراکسیون محیط‌زیست مجلس در ادامه بررسی دستگیری عده‌ای از فعالان محیط‌زیست و مرگ سیدامامی در زندان، با خانواده این افراد دیدار خواهد داشت. به گزارش خبرآنلاین، محمدرضا تابش ضمن اعلام این خبر تصریح کرد: «در نظر داریم ظرف روزهای آینده، جلسه‌ای نیز با مسئولان قضایی، سازمان‎زندان‎ها، سپاه، وزارت اطلاعات و سازمان محیط‌زیست داشته باشیم.» وی با تاکید بر اینکه اتهامات این افراد باید در محاکم قضایی اثبات شود، ادامه داد: «درباره نحوه مرگ سیدامامی نیز ابهاماتی مطرح است که باید مرتفع شود. سپاه اعلام آمادگی کرده است که مستندات و مدارک خود را دراین‌باره به مجلس ارائه دهد.» از‌سوی‌دیگر، چهار انجمن علوم سیاسی ایران، جامعه‌شناسی، مطالعات صلح ایران و انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی، رییس‌جمهور خواستار روشن شدن نحوه مرگ کاووس سید امامی شدند.
اظهارات ضد و نقیض درباره فیلم خودکشی
نایب‌رییس مجلس اما در لحظات پایانی دیروز اطلاعات جدیدتری از بررسی‌ها در مورد مرگ کاووس سید امامی داد. علی مطهری با اشاره به جلسه امروز برخی نمایندگان با کارشناسان اطلاعات سپاه درباره فوت کاووس سید امامی در زندان، توضیحات ارائه شده را کافی ندانست و گفت که مجلس منتظر تکمیل اطلاعات خود در‌این‌زمینه است. به گزارش ایسنا، علی مطهری، تاکیدکرد: «دیروز جلسه‌ای به درخواست اطلاعات سپاه با حضور تعدادی از نمایندگان از گرایش‌های مختلف سیاسی مجلس برگزار شد و توضیحاتی درباره فوت سید امامی به نمایندگان ارائه شد.» او افزود: ‌«در این جلسه همچنین، فیلمی از داخل سلول آقای سید امامی نشان دادند. در این فیلم لحظه خودکشی مشهود نیست اما حدود هفت هشت دقیقه ایشان (سید امامی) مشغول اقداماتی است که نشان می‌دهد احتمالا قصد خودکشی دارد. در اینجا کوتاهی اپراتور روشن است که متوجه این اتفاق نشده درحالی‌که باید زودتر متوجه می‌شده و از این اتفاق جلوگیری می‌کرده است. به نظر می‌رسد در‌این‌زمینه کوتاهی شده و خودشان هم قبول دارند». این نماینده مجلس اضافه کرد: «توضیحاتی هم درباره فوت آقای سید امامی ارائه شد که به نظرم کافی نیست و نیاز است توضیحات بیشتری ارائه شود تا جوانب مختلف قضیه روشن شود.» مطهری در پایان با بیان اینکه تمام کسانی از نزدیک سیدامامی را می‌شناختند نظر مثبتی درباره شخصیت او داشتند، گفت که مجلس منتظر تکمیل اطلاعات خود در‌این‌زمینه و ارائه توضیحات کافی درباره فوت آقای سید‌امامی در زندان است. اظهارات مطهری درحالی است که علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرد کاووس سیدامامی در فیلم مذکور پیراهن خود را درآورده و برای خودکشی آماده می‌شود. سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی نیز با تایید خودکشی سیدامامی اعلام کرد مساله خودکشی کاملا روشن است. در آخرین تحول «ایلنا» به نقل از قاسم میرزایی‌نیکو، نماینده اصلاح‌طلب مجلس خبر داد که چهل نماینده در تذکری کتبی به وزرای اطلاعات، دادگستری و کشور خواهان رسیدگی به این پرونده شدند.


ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
کد تصویر را در کادر وارد کنید